Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach i specjaliści od przestępczości są zgodni: tradycyjne kradzieże i włamania przestały być domeną zorganizowanych grup przestępczych i najbardziej sprofesjonalizowanych złodziei. Obecnie posługują się oni znacznie bardziej wyrafinowanymi metodami i narzędziami, które pozwalają na okradanie ludzi przez internet. Jak się przed nimi chronić?
Przestępstwa w cyberświecie coraz większą zmorą
Statystyki są nieubłagalne – cyberprzestępczość rośnie w siłę. Pomimo starań władz publicznych, licznych kampanii społecznych mających na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w tym zakresie i starań producentów oprogramowania liczba odnotowywanych incydentów zwiększa się w szybkim tempie. Dane są niepokojące, jednak jednocześnie trzeba pamiętać, że w dużej mierze wynikają one z rosnącej liczby użytkowników internetu, wśród których znajdują się zarówno dzieci, jak i osoby starsze. A to grupy o najmniejszej wiedzy, szczególnie podatne na ataki cyberprzestępców.
Statystyki pokazują, że w 2020 r. odnotowano aż o 60,7% więcej incydentów z zakresu cyberbezpieczeństwa niż w 2019 r. Jak się okazuje, największą zmorą był phishing, który polega na wyłudzaniu poufnych danych od użytkowników poprzez podszywanie się pod zaufane instytucje i osoby w celu kradzieży pieniędzy z banku czy zaciągnięcia kredytu w czyimś imieniu. Niestety większość przestępstw dokonywanych w ten sposób przez internet w Katowicach pozostaje niewyrytych, mimo że w mieście funkcjonuje przecież Wydział do Walki z Cyberprzestępczością.
Problem bez rozwiązania
Niska wykrywalność to istotny problem, lecz należy mieć świadomość, że bardzo wiele incydentów z zakresu cyberbezpieczeństwa pozostaje w ogóle niezgłaszanych. Ich ofiary po pierwsze wstydzą się, że zostały oszukane i często w naiwny sposób dały się podejść złodziejom, a po drugie zdają sobie sprawę, że możliwość wykrycia przestępców i tym bardziej odzyskania skradzionych pieniędzy jest bardzo mała. W efekcie wiele osób w ogóle nie zgłasza policji podobnych zdarzeń. Oczywiście tego nie zalecamy i rekomendujemy powiadamianie funkcjonariuszy o zaistniałych sytuacjach, bo zawsze jakaś szansa na złapanie przestępcy istnieje.
Mając to na uwadze skalę zagrożenia, zdecydowanie warto zachowywać ostrożność i pilnować się, aby nie paść ofiarą ataku cyberprzestępców. Jak się zabezpieczyć przed taką ewentualnością? Skoro najczęstszym zagrożeniem jest phising, warto przyswoić sobie kilka podstawowych zasad i przestrzegać ich zawsze niezależnie od tego, czy przegląda się internet i korzysta z aplikacji przez mobilny, czy domowy internet w Katowicach.
Jak się bronić przed cyberprzestępcami
Kluczowe jest niepodawanie prywatnych danych nieautoryzowanym witrynom internetowym i nieznanym osobom. Nigdy i nikomu nie należy udostępniać hasła ani loginu do konta bankowego, a stronę, na której następuje logowanie, za każdym razem warto sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa, zwracając uwagę na prawidłowość adresu WWW i bezpieczeństwo połączenia.
Należy pamiętać, że cyberprzestępcy mogą podszywać się nawet pod Twoich znajomych czy bliskich, prosząc Cię o szybkie pożyczenie pieniędzy i wpłatę na konto. Jeżeli więc otrzymasz taką prośbę od kogoś bliskiego, przed przesłaniem środków skontaktuj się osobiście z daną osobą i zyskaj pewność, że rzeczywiście potrzebuje wsparcia. Inną zasadą, o której nie można zapominać, jest nieotwieranie niebezpiecznych plików i linków, które mogą być przesyłane w wiadomościach e-mail i SMS. Warto też korzystać z nowoczesnych telefonów z aktualnym oprogramowaniem – wiele takich modeli znajdziesz i porównasz w serwisie https://komorkomat.pl/.