Czym jest kryptowaluta: Wszystko, co musisz wiedzieć

Istnieje tak wiele walut cyfrowych, że może być trudno śledzić je wszystkie. A ponieważ wiadomości kryptowaluty zyskują na popularności, ważne jest, aby zrozumieć, czym właściwie są te rodzaje tokenów cyfrowych. Pochodząca od słowa "kryptografia" (nauka o kodach i szyfrach), kryptowaluta jest rodzajem tokena cyfrowego, który wykorzystuje kryptografię do weryfikacji i zabezpieczania transakcji w sieci blockchain. Te procesy i algorytmy weryfikacji nie pozostawiają żadnych stron trzecich ani pośredników niezbędnych przy zakupie, sprzedaży lub handlu tymi tokenami. Istnieje mnóstwo artykułów wyjaśniających korzyści i ryzyko związane z kryptowalutami. Tutaj skupiamy się na tym, czym dokładnie są i jak możesz zainwestować, jeśli uważasz, że jest to okazja, z której chcesz skorzystać.

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to cyfrowa lub wirtualna waluta, która wykorzystuje kryptografię do zapewnienia bezpieczeństwa. Dzięki temu zabezpieczeniu kryptowaluta jest trudna do podrobienia. Cechą charakterystyczną krypto-waluty i prawdopodobnie jej najbardziej ujmującym urokiem jest jej organiczny charakter; nie jest ona emitowana przez żaden centralny organ, co sprawia, że jest pozbawiona jakiejkolwiek kontroli rządowej. Pierwszą stworzoną kryptowalutą był Bitcoin w 2009 roku.

Od tego czasu powstało ponad 4 000 innych kryptowalut. Większość z tych walut można kupić na platformach wymiany, podobnie jak akcje i udziały. Jednak w przeciwieństwie do akcji i udziałów, które są inwestycjami w firmy, kryptowaluty są monetami lub tokenami, które są używane do obsługi różnych projektów blockchain. Te monety lub tokeny nie są powiązane z żadnymi aktywami fizycznymi i nie mają wartości wewnętrznej.

Jak działa kryptowaluta?

Kluczem do zrozumienia, jak działa kryptowaluta, jest najpierw zrozumienie podstaw technologii blockchain. Blockchain to cyfrowa księga, w której transakcje dokonywane w kryptowalucie są zapisywane chronologicznie i publicznie. Zdecentralizowana natura blockchainów oznacza, że zapisy nie mogą być sfałszowane ani manipulowane.

Technologia blockchain stoi za kryptowalutami. Ale może być również stosowana w innych branżach. Na przykład JPMorgan Chase opracowuje obecnie system oparty na blockchainie dla rynku kredytów konsorcjalnych o wartości 100 miliardów dolarów. System pozwoli bankowi i jego klientom śledzić warunki pożyczek, harmonogramy spłat i inne dane operacyjne.

Kryptowaluta służy do dokonywania zakupów lub przekazywania pieniędzy. Jednak w przeciwieństwie do karty kredytowej, gdzie spłaciłbyś całą należną kwotę, z kryptowalutą dokonujesz płatności, które są równoważne wartości zakupionego przedmiotu. Jeśli kupisz przedmiot o wartości 10 dolarów, będziesz musiał zapłacić 10 dolarów w kryptowalucie. Jeśli kupisz przedmiot o wartości 500 dolarów, będziesz musiał zapłacić 500 dolarów w kryptowalucie.