Jak wybrać adwokata?

Bardzo szeroki jest katalog życiowych i zawodowych sytuacji, w których przyda się adwokat - Katowice to miasto oferujące w tej kwestii spory wybór. Niewiele osób wie jednak, czym kierować się, decydując o konkretnej kancelarii. W prowadzonych do tej pory badaniach opinii publicznej niejednokrotnie pojawiały się wypowiedzi ankietowanych, z których wynikało, że zwracają uwagę na zaangażowanie czy zainteresowanie sprawą klienta. Te przymioty jednak powinny cechować każdego profesjonalnego pełnomocnika. Jakie wymogi powinna zatem spełniać kancelaria adwokacka? Na co zwrócić uwagę?

1. Jak wybrać adwokata?

2. Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?

3. Przygotowanie do pierwszego spotkania

Dla wielu osób najlepszą opcją jest wybrany z polecenia adwokat. Katowice jednak dają spore możliwości wyboru, dlatego nie przejmuj się, jeśli nikt z twoich bliskich nie udzielił takiej rekomendacji.

Jak wybrać adwokata?

Na co zatem zwracać uwagę, skoro zaangażowanie, profesjonalizm i indywidualne podejście stanowią niejako oczywistość? Czym powinien wyróżniać się godny polecenia adwokat lub radca prawny? Wybrana przez ciebie kancelaria prawna musi oferować przede wszystkim:

  • Doświadczenie

Oczywiście, same lata pracy to nie wszystko, jednak zazwyczaj można założyć, że staż oznacza zetknięcie ze sprawami różnego typu, wiele sądowych reprezentacji i znajomość przepisów. Pamiętaj, że koszty mogą być wówczas wyższe niż u adwokata czy radcy prawnego początkującego.

  • Zakres wsparcia

Prawnik dysponuje ogólną orientacją w różnych dziedzinach prawa, jednak często napotkać można na konkretne specjalizacje, na przykład z zakresu prawa cywilnego, z zakresu prawa rodzinnego czy w zakresie prawa karnego. Jeśli zgłosisz się do większej kancelarii adwokackiej, jest duża szansa, że uzyskasz tam porady prawne z różnych dziedzin: począwszy od specjalizacji, jaką jest prawo rodzinne po wsparcie w kwestiach prawa gospodarczego.

  • Opinie klientów

Nawet jeśli żaden z twoich bliskich nie jest w stanie zarekomendować ci konkretnego prawnika, z łatwością dotrzesz do opinii klientów w internecie.

Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Profesjonalne usługi prawne będą nieocenionym wsparciem w wielu różnych sytuacjach: zarówno, gdy w grę wchodzą sprawy rodzinne, jak i problemy z pracodawcą. Adwokat lub radca może być pełnomocnikiem w procesie sądowym, czyli sytuacji, która jest trudna dla większości z nas.

Przygotowanie do pierwszego spotkania

Na pierwsze spotkanie zabierz wszelkie materiały, które mają znaczenie dla sprawy. Jeśli masz wątpliwości, jakie dokumenty odgrywają istotną rolę, dopytaj o to, umawiając spotkanie.