Do Sądu Rejonowego Katowice Zachód skierowano akt oskarżenia przeciwko 5 osobom podejrzanym o kradzież 5 samochodów i usiłowanie kradzieży kolejnego pojazdu. Do kradzieży pojazdów dochodziło przy użyciu lawety. W trakcie zatrzymania jeden z podejrzanych usiłował potrącić policjanta i uciec. Sąd aresztował go na okres 3 miesięcy. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Katowiccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości samochodowej, zatrzymali 5 mężczyzn, którzy kradli auta przy użyciu lawety. Najczęściej w nocy podjeżdżali lawetą pod interesujący ich pojazd, wciągali go na platformę i odjeżdżali w ten sposób ze skradzionym autem. 3 Ukraińców i 2 Polaków w wieku 24, 28 42, 36 i 27 lat działało na terenie  całego Śląska. Do zatrzymania doszło m.in. w Dąbrowie Górniczej, kiedy złodzieje mieli na lawecie skradzionego matiza. W trakcie zatrzymania 36-letni mężczyzna usiłował potrącić policjanta i uciec. On na czas trwającego postępowania decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Mężczyzna był już wcześniej karany za kradzieże i posiadanie narkotyków.

Metodą na lawetę podejrzani ukradli oprócz matiza, dwa ople, volkswagena polo, rover i usiłowali skraść kolejnego rovera. W trakcie usiłowania kradzieży zostali jednak spłoszeni przez mieszkańców jednego z bloków.

Podejrzanym za kradzież pojazdów grozi kara do 10 lat więzienia. Aresztowany 36-latek odpowie jeszcze za czynną napaść, stosowanie przemocy w celu zmuszenia policjanta do zaniechania prawnej czynności służbowej, narażenie policjanta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia i niedostosowanie się do polecenia policjanta do zatrzymania pojazdu i wywołanie pościgu.