Kiedy regulamin sklepu internetowego jest niezgodny z prawem?

Prowadzenie sklepu internetowego to nie lada wyzwanie. Konieczne jest nie tylko wykupienie domeny oraz hostingu, zakup lub zbudowanie wygodnego dla klientów interfejsu czy wypozycjonowanie strony, ale także umieszczenie w witrynie prawidłowo skonstruowanego regulaminu sklepu internetowego. Kto może go napisać? Jakich błędów należy wystrzegać się w zapisach? Czy można go skopiować z innej strony?

Kto napisze zgodny z prawem regulamin sklepu internetowego?

Katowiccy przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na założenie sklepu internetowego. Wielu z nich ma świadomość związaną z tym, że niezwykle ważne dla bezpiecznego przebiegu transakcji jest umieszczenie w witrynie regulaminu, jednak wiele trudności przysporzyć może im stworzenie dokumentu. Nic w tym dziwnego. Do jego prawidłowego napisania konieczne jest posiadanie rozległej wiedzy z zakresu zapisów ustaw: o ochronie konkurencji i konsumentów, o prawach konsumenta, o świadczeniu usług drogą elektroniczną, o ochronie danych osobowych, o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej, a także Kodeksu cywilnego. Podczas tworzenia dokumentu odwołać należy się także do rozporządzeń i aktów prawa unijnego związanych m.in. z RODO. Kompleksowy, zgodny z prawem regulamin sklepu internetowego napiszą prawnicy z Katowic. Będzie on nie tylko bronił interesów kupującego, ale i sprzedającego, przez co transakcje przebiegać będą zgodnie z prawem.

Jakie zapisy w regulaminie sklepu internetowego są niezgodne z prawem? 12 najczęstszych błędów

Wskazano wcześniej, że stworzeniem regulaminu sklepu internetowego zająć mogą się prawnicy z Katowic, którzy napiszą wolny od błędów dokument dostosowany do prowadzonej działalności. Tworząc go samodzielnie, można uwzględnić w zapisach klauzule abuzywne, które sprawią, że będzie on niezgodny z prawem. Ich istnienie konsumenci mogą zgłosić do Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Katowicach.

Do najczęstszych niezgodnych z prawem zapisów zaliczyć można m.in.:

 1. nałożenie na kupującego obowiązku zapłaty za zakup przed wysyłką towaru,
 2. brak odpowiedzialności za ewentualne błędy w opisach produktów,
 3. uwagę odnoszącą się do faktu, że zdjęcia nie przedstawiają rzeczywiście sprzedawanego produktu,
 4. brak odpowiedzialności za opóźnienie lub niedostarczenie zamówionych towarów,
 5. brak możliwości zwrotu zakupionego towaru lub czas na zwrot krótszy niż 14 dni,
 6. brak informacji związanej z prawem odstąpienia od umowy, który zgodnie z prawem wydłuża czas na zwrot towaru z 14 dni do 12 miesięcy,
 7. możliwość przyjęcia zwrotu jedynie w oryginalnym opakowaniu,
 8. brak prawa lub ograniczenia związane z możliwością reklamacji zakupionego towaru,
 9. wymóg dołączenia faktury podczas zwrotu lub reklamacji,
 10. brak odpowiedzialności za ochronę danych osobowych, które zostały podane w czasie rejestracji do sklepu w celu złożenia zamówienia lub założenia konta klienta,
 11. narzucenie miejsca rozpatrywania sporów według siedziby sprzedawcy,
 12. możliwość nagłej zmiany regulaminu bez ważnej przyczyny.

Czy regulamin sklepu internetowego można skopiować? Regulamin sklepu internetowego a prawo autorskie

Omawiając kwestie związane z tym kiedy regulamin sklepu internetowego jest niezgodny z prawem, należy także wspomnieć, że kopiowanie dokumentu jest nielegalne. Na przedsiębiorcę łamiącego prawa autorskie nałożona może być kara związana nie tylko z zaprzestaniem korzystania z zapisów, ale także zapłaty określonej przez sąd sumy pieniędzy. Wszelkiego rodzaju dokumenty związane z e-commerce powinny być autorskie, dopasowane do specyfiki prowadzonego biznesu, a przede wszystkim wolne od wadliwych zapisów. Gwarancję, że regulamin sklepu internetowego będzie właśnie taki, ma się, gdy korzysta się z pomocy doświadczonych prawników z Katowic.