Czy warto inwestować w stacje ładowania samochodów elektrycznych w Katowicach?

Wciąż zmieniają się przepisy i regulacje, które mają sprawić, że elektromobilność przestanie być dla nas tylko marzeniem. Zwłaszcza że rośnie świadomość w społeczeństwie i coraz więcej osób stawia na pojazdy z napędem hybrydowym, a w dużych miastach – na elektryki. Jednak aby było to wykonalne na większą skalę, potrzebne są stacje ładowania samochodów elektrycznych. Czy warto w nie inwestować w Katowicach?

Rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych

Aby móc odpowiedzieć na pytanie, o to, czy opłaca się inwestycja w stacje ładowania samochodów elektrycznych, trzeba w ogóle wiedzieć, jakie są do wyboru. Dzisiaj na rynku dominują przede wszystkim urządzenia, które mogą zasilić pojazd prądem przemiennym. To ładowarki AC o mocy od 1,4 kW do 22 kW, które są w postaci wolnostojących urządzeń, z jakimi spotykamy się w przestrzeni miejskiej. Wolnostojące stacje ładowania AC sprawdzają się na stacjach benzynowych, przy centrach handlowych, na osiedlach mieszkaniowych i przy biurowcach.

Drugim typem popularnych ładowarek samochodów są urządzenia na prąd stały (DC), które mają moc od 10 do 300 kW, co pozwala na znacznie bardziej efektywne i szybsze ładowanie. Wcale nie oznacza to znacznie większego urządzenia.

Na co postawić? To już zależy od budżetu i potrzeb, a także pomysłu na inwestycję. Najlepiej poprosić o ofertę firmę, która zajmuje się sprzedażą i montażem stacji ładowania. Z pewnością ich doradztwo będzie profesjonalne. Różnego typu stacje ładowania samochodów elektrycznych (wraz z montażem) zlecisz przez sigmapolska.pl, dzięki czemu masz możliwość pozyskania innowacyjnych urządzeń, które pozwolą spełnić marzenie o elektromobilności, ale i wsparcia podczas eksploatacji.

Czy stacje ładowania samochodów elektrycznych to opłacalny biznes?

Na polskich drogach pojawia się coraz więcej samochodów hybrydowych i elektrycznych. Niestety wciąż na pełną elektromobilność mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. Dlaczego? Jednym z problemów jest kiepska infrastruktura. W Polsce jest za mało ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów. Co więcej, wiele z nich nie dostarcza prądu stałego, a więc ładowanie samochodu trwa godzinami. Bardzo często okazują się zajęte wtedy, kiedy byłyby potrzebne. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą sobie poradzić z problemem, stawiając na domowe ładowarki do aut elektrycznych. Jednak to nie rozwiązuje problemu globalnie. Potrzeba w przestrzeni miejskiej dodatkowych stacji ładowania pojazdów. Czy jest to zatem dobry pomysł na biznes?

To zależy. Przede wszystkim jest to inwestycja, która cechuje się koniecznością wniesienia ogromnego kapitału na początek. Stacja ładowania pojazdów elektrycznych, która będzie miała wysoką jakość i pozwoli na szybkie ładowanie się urządzeń to bardzo duży koszt. Warto o tym pomyśleć, jeśli uda się otrzymać dofinansowanie. A gdzie postawić taką stację ładowania samochodów elektrycznych? Czy w Katowicach potrzebne są inwestycje tego typu?

Czy warto inwestować w stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Katowicach?

Katowice to stolica województwa, a przede wszystkim miasto, w którym pracują nie tylko jego mieszkańcy, ale i pracownicy z okolicznych miejscowości. Codziennie przez miasto przejeżdża ogromna ilość samochodów. Wiele z nich jest elektrycznych. Czy ich właściciele mają je gdzie naładować? Okazuje się, że jest sporo miejsc, w których można podładować samochód. Jednak trzeba wiedzieć, dla jakich samochodów są przeznaczone.

Na alei Murckowskiej naładować można tylko Teslę, ale już GreenWay przy SCC i w innych lokalizacjach jest skierowany do większej ilości pojazdów. Również Tauron postawił w wielu strategicznych miejscach swoje stacje ładowania, a więc w Strefie Kultury, w pobliżu Dworca PKP i stacji przesiadkowej PKS. Również poza centrum miasta można z powodzeniem naładować elektryka. Czy to oznacza, że nie opłaca się w Katowicach stawiać własnych stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Biorąc pod uwagę wciąż rozwijającą się elektromobilność dobrze iść tym tropem. Najlepszymi miejscami do ulokowania stacji ładowania pojazdów elektrycznych są oczywiście okolice centrów handlowych, dworców, obiektów noclegowych, restauracji, szpitali, ale i dużych osiedli mieszkaniowych.