Na czym polega leczenie zębów pod narkozą?

Leczenie zębów pod narkozą jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, które idealnie sprawdza się w sytuacji leczenia zębów u dzieci, a także wtedy, kiedy miejscowe znieczulenie nie radzi sobie z niwelowaniem bólu. Dodatkowo leczenie pod narkozą jest świetnym sposobem na wyleczenie zębów u osób, które panicznie boją się dentysty. Na czym polega leczenie zębów pod narkozą? Dowiesz się z poniższego artykułu. 

Czym jest narkoza?

Narkoza, czyli znieczulenie ogólnie, polega na podaniu odpowiednich farmaceutyków, są to tzw. anestetyki podawane drogą dożylną lub wziewną pod kontrolą anestezjologa.  Po podaniu środków u pacjenta zostaje wyłączona świadomość, dlatego pacjent nie odczuwa bólu. U pacjenta następuje zwiotczenie mięśni i nie reaguje na bodźce. Co istotne, zadaniem anestezjologa jest nie tylko podanie środków wprowadzających go w stan znieczulenia, ale także utrzymanie i sprawdzanie parametrów w trakcie leczenia oraz wybudzenie po skończeniu zabiegu. Leczenie stomatologiczne pod narkozą najczęściej odbywa się w specjalnie wyposażonych gabinetach stomatologicznych w aparaturę do monitoringu życiowych parametrów, a także w zestaw przeciwwstrząsowych w sytuacji nieprzewidzianych wydarzeń. 

Jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się pod narkozą?

Leczenie stomatologiczne pod narkozą jest coraz częściej wykonywane podczas wielu zabiegów. W znieczuleniu ogólnym wykonuje się wyrywanie zębów, leczenie kanałowe i leczenie ubytków próchniczych. Pod narkozą przeprowadza się również różnorodne zabiegi chirurgiczne, protetykę czy wszczepianie implantów. Co istotne, podanie narkozy jest szczególnie pomocne w czasie usuwania trudnodostępnych i źle ułożonych ósemek. Wiele osób decyduje się na znieczulenie ogólne, kiedy konieczne jest wyrwanie lub leczenie kilku zębów naraz. Dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu, a samo leczenie może być przeprowadzone dużo szybciej. 

Dla kogo znieczulenie ogólne u stomatologa?

Leczenie zębów pod narkozą w Supradent Warszawa może być przeprowadzone, kiedy lekarz anestezjolog wykluczy wszelkie przeciwskazania. Zalecane jest u osób, które:

  • cierpią na paniczny lęk przed wizytą u stomatologa;
  • chcą na jednej wizycie wykonać napraw kilku zębów lub wykonać wstawienie implantów;
  • dla dzieci, które są nadpobudliwe lub trudne we współpracy;
  • posiadają urazy twarzy lub części czaszki, a wymagają szybkiego leczenia;
  • są upośledzone umysłowo lub chorzy psychicznie, przy utrudnionym kontakcie;
  • mają alergie na środki do znieczulenia miejscowego;
  • cierpią na choroby ogólnoustrojowe, a stres mógłby źle wpłynąć na ogólne funkcjonowanie organizmu. 

Pamiętajmy, że zanim stomatolog przystąpi do zabiegu, niezbędne jest wykonanie konsultacji anestezjologicznej. Dopiero wtedy możliwe jest zakwalifikowanie pacjenta do leczenia w znieczuleniu ogólnym. Wywiad obejmuje ogólny stan zdrowia, choroby współistniejące, uczulenia i zażywane leki. Dzięki temu możliwy jest dobór znieczulenia, dzięki któremu leczenie będzie przebiegało bez zakłóceń i komfortowo dla pacjenta.