Popularne rodzaje, typy stołów rehabilitacyjnych

Stoły rehabilitacyjne wykorzystywane są w gabinetach kosmetycznych, masażu relaksacyjnego i leczniczego, a także w klinikach, ośrodkach SPA i wielu innych miejscach świadczących zarówno usługi medyczne, jak i kosmetyczne. Niezależnie od tego, do jakiego miejsca potrzebny jest tego typu stół, musi być on wytrzymały i stabilny, aby korzystać z niego mogły osoby z różnymi dolegliwościami i o różnej budowie ciała. Jakie rodzaje stołów rehabilitacyjnych są do wyboru?

  • Rodzaje stołów rehabilitacyjnych
  • Jak wybrać stół rehabilitacyjny?
  • Gdzie kupować stoły rehabilitacyjne?

Rodzaje stołów rehabilitacyjnych

Jeśli chodzi o rodzaje stołów rehabilitacyjnych to wyróżniamy dwa podstawowe – stoły stacjonarne i przenośne. W przypadku, gdy pacjenci przychodzą do gabinetu zabiegowego, bez wątpienia lepszym wyborem będzie urządzenie stacjonarne, które charakteryzuje się większą stabilnością, ponadto takie stoły rehabilitacyjne mogą mieć elektryczną regulację wysokości (innow.pl). Należy mieć świadomość, że do wyboru jest kilka typów stołów, które są odpowiednie do wykonywania konkretnych terapii.

Aby wybrać najlepszy stół dopasowany do rodzaju wykonywanych zabiegów, warto kierować się poniższymi wskazówkami:

  • standardowe stoły do masażu i rehabilitacji sprawdzają się w przypadku terapii wg koncepcji PNF,
  • stoły charakteryzujące się szerokim leżyskiem, a także możliwością regulacji polecane są do trójpłaszczyznowej manualnej terapii stóp, masażu Shantala, oraz NDT Bobath,
  • w przypadku zabiegów relaksacyjny najlepiej wybrać stół gwarantujący wysoki poziom komfortu oraz łatwy w utrzymaniu czystości, z tapicerką odporną na działanie olejków, wody lub innych substancji i płynów,
  • do masażu tkanek głębokich konieczny jest stół o grubej i odpornej na czynniki mechaniczne tapicerce.

Jak wybrać stół rehabilitacyjny?

Poprzedni akapit już całkiem nieźle odpowiada na zadane pytanie, jednak warto zebrać razem pewne kwestie. Przede wszystkim przy wyborze stołu do rehabilitacji należy mieć na uwadze jego rozmiary, a także opcje związane z regulacją. W niektórych modelach wysokość, kąt nachylenia oraz inne parametry można zmieniać mechanicznie, hydraulicznie, a w niektórych elektrycznie, co jest znacznie bardziej komfortowe, zarówno dla osoby wykonującej zabieg, jak i dla pacjenta. Kolejną bardzo ważną kwestią jest jakość tapicerki oraz jej odporność na działanie różnego rodzaju substancji, a także uszkodzeń mechanicznych. Tak jak podkreślaliśmy już wcześnie, wybrany stół powinien być stabilny.

Gdzie kupować stoły rehabilitacyjne?

Aby mieć pewność, że wybierzemy stół naprawdę wysokiej jakości, warto brać pod uwagę oferty wyłącznie specjalistycznych sklepów z tego typu sprzętem. Trzeba również mieć świadomość, że za wysoką jakością idzie adekwatna cena, dlatego nie warto dać się skusić tanimi wyrobami. Jeśli chcemy odrobinę zaoszczędzić to można wybrać stół z manualną regulacją, zamiast elektrycznej. Solidne i funkcjonalne stoły do masażu są produkowane przez firmy z dużym doświadczeniem i cieszące się uznaniem na rynku medycznym.