Dziś mamy dostęp do naprawdę zaawansowanej technologii i to nawet u siebie w domu. Prężny rozwój branży elektronicznej, a także jej globalizacja sprawiają, że możemy rokrocznie testować coraz to nowsze sprzęty, które oferują o wiele więcej, niż ich poprzednie modele. To oczywiście wielka wygoda i komfort, ale jednocześnie należy zdawać sobie przy tym sprawę z tego, że generuje to dodatkowy dylemat, ponieważ z uwagi na kłopot „bogactwa” nie do końca wiemy, na jakie urządzenie postawić. Jaki model projektora okaże się zatem najlepszy, a także na jakie aspekty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Bez względu na to, czy interesuje nas projektor NEC, czy też jakikolwiek inny model rzutnika, jesteśmy zobowiązani dowidzieć się wcześniej, co ten jest w stanie nam zaoferować. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że poszczególne urządzenia czerpią z technologii pełnymi garściami, dlatego użytkownicy mogą liczyć na coraz to więcej dostępnych funkcji.
Rozdzielczość, która Cię usatysfakcjonuje
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że aktualnie projektory produkowane są w różnych technologiach, a to oznacza, że będziemy mieli dostęp do urządzeń, które posiadają zgoła odmienne parametry. Kluczem do wyboru odpowiedniego jest to, abyśmy już na wczesnym etapie określili swoje potrzeby oraz wymagania, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy w stanie nawet powiedzieć specjaliście w sklepie, na jakim sprzęcie nam zależy. Określenie „dobry” jest jednak zbyt szerokie.
Dzisiejsze rzutniki multimedialne przyjmują za standard rozdzielczość Full HD, dlatego nie wydaje się, aby słuszne było kupowanie projektora o niższej rozdzielczości. Oczywiście będziemy mieli możliwość kupna projektora 4K, a nawet 8K, jednakże są to sprzęty, które pokażą swoje możliwości jedynie w określonych warunkach, a ich cena potrafi być naprawdę wygórowana – często przekraczająca budżet przeciętnego zainteresowanego.
Mobilność, a Twoje potrzeby
W odróżnieniu od telewizorów, projektory mogą pochwalić się dość dobrymi walorami jeżeli chodzi kwestie logistyczne. Zamontowany na ścianie telewizor zazwyczaj nie jest zbyt często zdejmowany, dlatego zabranie go ze sobą może generować pewne problemy. Dodatkowo, telewizory o dużej przekątnej przekraczającej pięćdziesiąt cali są dość nieporęczne, stąd spotykamy się z dodatkowym ograniczeniem.
Projektory pod tym względem mają zdecydowaną przewagę. Co prawda, możemy rzeczywiście zainstalować je na stałe np. pod sufitem, jednak nie jest to jedyna z możliwych konfiguracji. Bardzo często użytkownicy decydują się na ustawianie ich na statywie przed ekranem, a także za (w przypadku niektórych modeli rzutników), co oznacza tylko, że w każdej chwili jesteśmy w stanie swój projektor zapakować do walizki i przewieźć wszędzie tam, gdzie tylko okaże się nam potrzebny. Nowe modele projektorów nie są duże, a już na pewno ciężkie, dlatego podczas transportu nie sprawiają większych problemów.
Zastosowanie – gdzie będziesz korzystał z projektora?
Podstawowe zastosowanie rzutników to oczywiście nasze domy i mieszkania, jako sprzęt do kina domowego. Wystarczy wyobrazić sobie tylko ponad stucalowy ekran w swoim salonie, na którym wraz z rodziną lub znajomymi możemy cieszyć się wręcz kinowymi warunkami przy najnowszych filmach i serialach. Jeśli od sprzętu wymagamy szczególnie tego, wystarczy projektor, który zamontujemy na stałe i nie będzie on musiał często wędrować pomiędzy pokojami, a także być pakowany do walizki, abyśmy mogli zabrać go ze sobą chociażby do pracy, aby wyświetlić prezentacje.
Jeśli jednak logistyka i mobilność jest dla nas ważne, a to z uwagi na powyższy przykład, czy też mając w perspektywie kino plenerowego, warto zdecydować się na taki projektor, który pod kątem logistyki może zaoferować nam jak najwięcej. Mowa tu szczególnie o wygodnej i poręcznej walizce, szybkiej instalacji i składaniu, a także o statywie oraz ekranie, bez którego projekcja może okazać się niestety niemożliwa.