Kupić czy zrobić podłoże do uprawy pieczarek?

Pieczarki to jeden z naszych skarbów. Wiele firm eksportuje te grzyby na rynki europejskie z dużym powodzeniem. Aby zbierać dobre polony, podstawą jest odpowiednie podłoże do uprawy pieczarek. Jak je zrobić, i czy jest to w ogóle dobry pomysł?

  • Z czego składa się podłoże do uprawy pieczarek?
  • Kupić czy zrobić podłoże do uprawy pieczarek?
  • Jak często owocują pieczarki?

Z czego składa się podłoże do uprawy pieczarek?

Podłoże do uprawy pieczarek jest podstawą w hodowli. Pieczarki to mało wymagające grzyby, jednak muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu. Podłoże do uprawy pieczarek składa się głównie ze słomy i dodatkowych elementów, takich jak pomiot kurzy czy gips. Często wzmocnione jest różnymi mikroelementami i witaminami, które przyspieszają wzrost pieczarek. Takie podłoże możesz kupić lub zrobić samodzielnie, to drugie będzie się jednak wiązało z pewnymi czynnościami, jakie musisz wykonać. Dobre podłoże do uprawy pieczarek kupisz od producenta Kania.net.pl, który jest liderem w tym zakresie. Warto tutaj zaznaczyć, że można kupić podłoże w różnych fazach, najczęściej wybierane jest podłoże pod uprawę pieczarek w fazie drugiej i trzeciej. Każde podłoże musi przejść proces fermentacji, a następnie pasteryzacji, po to, aby można było pozbyć się różnych niepożądanych organizmów. Podłoże fazy drugiej to właśnie podłoże po pasteryzacji. Natomiast faza trzecia ma już wsianą grzybnię – takie podłoże jest już gotowe do późniejszych zbiorów.

 

Kupić czy zrobić podłoże do uprawy pieczarek?

Samodzielne zrobienie podłoża do pieczarek może wiązać się z pewnymi wyzwaniami. Nie wystarczy samo wymieszanie słomy z innymi organicznymi substancjami. Ważne są także wymienione już powyżej procesy: pasteryzacji i fermentacji, a dodatkowo samo wsianie grzybni, z której owocować będą pieczarki. Takie przygotowanie podłoża jest niezbędne i wymaga profesjonalnego oglądu. Jeśli więc nie wiesz do końca, jak odpowiednio sporządzić podłoże pod uprawę pieczarek, lepiej jest zaufać specjalistom i kupić grunt pod pieczarki od profesjonalnej ekipy.

Jak często owocują pieczarki?

Kupując odpowiednie podłoże do pieczarek, możesz mieć pewność, że w niedługim czasie czekając Cię dobre zbiory. W przypadku podłoża przerośniętego grzybnią, pierwsze pieczarki pojawią się w Twojej hodowli już po 2- 3 tygodniach. Grzyby należy zebrać dokładnie, usuwając przy tym wszystkie chore i martwe owocniki. Dobra grzybnia będzie owocować kilka razy w ciągu całego roku – szacuje się, że jest to około 6 do nawet 7 razy.

Odpowiednie podłoże do uprawy pieczarek może przynieść hodowcy wiele zysków. Dobre i duże pieczarki to efekt odpowiedniego podłoża i warunków, w jakich hodowane są grzyby. Liczy się odpowiednia temperatura i wilgotność. Jeśli wszystkie te parametry będą zachowane, możemy liczyć na piękne zbiory.