Ile kosztuje obsługa księgowa: jednoosobowej firmy, małej firmy, spółki... na Śląsku?

Gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą, spoczywa na nas wiele obowiązków. Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za rozwój swojej firmy, ale również za terminowe załatwianie wszystkich formalności, w tym odprowadzanie podatków. Kwestie związane z księgowością są niezwykle istotne z punktu widzenia przedsiębiorców, ale też zabierają sporo czasu, dlatego większość firm korzysta z usług księgowych lub biur rachunkowych. Ile kosztuje obsługa księgowa i dlaczego warto za nią zapłacić?

  • Ile kosztuje obsługa księgowa?
  • Co wpływa na cenę usług księgowych?
  • Jak wybrać dobre biuro księgowe?

Ile kosztuje obsługa księgowa?

Na cenę usług księgowych wpływ ma bardzo wiele czynników, którym przyjrzymy się bliżej w dalszej części artykuły. Trzeba jednak zaznaczyć, że w związku z dużą ilością zmiennych, trudno podać konkretne ceny usług księgowych dla danego województwa. Ponadto dzięki wysoko rozwiniętym technologiom, coraz częściej firmy korzystają z usług biur rachunkowych oraz księgowych, z różnych miejsc w Polsce, nawet bardzo oddalonych. Przesyłanie dokumentów oraz kontakt nie stanowią już żadnego problemu, dlatego księgowa z Chrzanowa obsłuży też firmę z Katowic (sykulska.pl).

Aby jednak nakreślić pewien ogólny obraz kosztów związanych z obsługą księgową, postaramy się zaprezentować pewne widełki cenowe. Cenę usług tego typu ustala się często na podstawie ilości dokumentów, którymi będzie musiała zająć się księgowa w miesiącu. Jak łatwo się domyślić, im większa firma, tym więcej dokumentów generuje. Na Śląsku obsługa Księgi przychodów i rozchodów od 1 do 10 dokumentów na miesiąc może kosztować mniej więcej od 250 do 300 zł, od 11 do 20 dokumentów 400 – 500 zł, a od 30 do 40 dokumentów miesięcznie to koszt około 470-570 zł.

Co wpływa na cenę usług księgowych?

Tak jak wspomnieliśmy, cena usług księgowych jest związana z ilością dokumentów, którymi będzie musiała zająć się księgowość, ale nie tylko. Pod uwagę brana pod uwagę jest ilość wszystkich generowanych w przedsiębiorstwie i dostarczonych do biura rachunkowego dokumentów miesięcznie np. faktur, rachunków, wyciągów bankowych, dokumentów kasowych itp., ilość pracowników, wielkość przedsiębiorstwa, a nawet branże, w jakie ono działa. Pod uwagę należy wziąć także to, że wiele usług jest dodatkowo płatna, jak np. sprawozdania finansowe, sporządzane na koniec roku.

Jak wybrać dobre biuro księgowe?

Szukając profesjonalnego biura księgowego, należy zwrócić uwagę na kompetencje zatrudnionych tam pracowników. Warto dowiedzieć się, czy właściciel lub właścicielka biura posiada certyfikat wydawany przez Ministerstwo Finansów. Co prawda certyfikat ten nie jest już obligatoryjny, jednak stanowi pewne świadectwo kompetencji. Kolejną kwestią jest ubezpieczenie. Co prawda każde biuro rachunkowe musi posiadać polisę, jednak dobrze jest zapoznać się z tym, jakie zdarzenia są nią objęte.

Większość firm zwraca uwagę również na cenę i nie ma w tym nic dziwnego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że cennik nie powinien być dla nas najważniejszym parametrem, decydującym o wyborze. Zdecydowanie bardziej istotne są kompetencje pracowników.