Jak dbać o alkomat, aby długo nam posłużył?

Jazda pod wpływem alkoholu jest surowo zakazana i wiąże się ze znacznymi karami. Jednak przede wszystkim jest bardzo nieodpowiedzialna i stanowi zagrożenie dla wszystkich użytkowników drogi. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup alkomatu. Dobry alkomat to wydatek kilkuset złotych, dlatego warto o niego dbać, aby wydłużyć czas jego użytkowania. Jakimi zasadami należy kierować się przy korzystaniu z alkomatu?

Kalibracja

Regularna kalibracja alkomatu jest podstawą, aby mieć pewność, że działa on prawidłowo. W trakcie kalibracji zostaną przeprowadzone testy i symulacje, które wykażą ewentualne błędy i umożliwią dostrojenie oprogramowania urządzenia. Kalibrację należy wykonywać co 6 lub 12 miesięcy, w zależności od producenta i modelu urządzenia. Kalibrację powinno się wykonywać również, gdy użytkownik ma podejrzenia, że wskazywane wartości nie są zgodne z rzeczywistością np. alkomat pokazuje 0 promili, mimo że badany spożywał wcześniej alkohol.

Prawidłowe przechowywanie

Niezwykle ważnym aspektem użytkowania alkomatu, tak jak każdego urządzenia elektronicznego jest sposób przechowywania. Alkomat należy chronić przed nadmierną wilgocią, nasłonecznieniem i skrajnymi temperaturami. Zakres odpowiednich podany jest w instrukcji obsługi i zazwyczaj wynosi od 0 do 40 lub 50 stopni Celsjusza. Oznacza to, że lepiej nie wozić alkomatu w schowku samochodowym, a idealnym miejscem do jego przechowywania jest mieszkanie, w którym panuje względnie stała temperatura bez znacznych wahań.

Prawidłowe użytkowanie

Warto również pamiętać o prawidłowym korzystaniu z alkomatu, gdyż wpływa to na jego długie i prawidłowe działanie. Przede wszystkim w alkomat nie należy dmuchać bezpośrednio po wypiciu alkoholu, a dopiero po około 30 minutach od ostatniego drinka. Szybsze wykonanie testu daje nieprawidłowy wynik, a dodatkowo alkomat należy od razu oddać do kalibracji. Nie zaleca się również przeprowadzania testu od razu po jedzeniu i paleniu papierosów. Wpływa to negatywnie na rzetelność wyniku, który może być mocno zafałszowany.

Serwis alkomatu

Po długim nie używaniu alkomatu, należy oddać go do serwisu. Specjaliści sprawdzą jego działanie, ewentualnie poddadzą go kalibracji lub wykonają niezbędne naprawy. Brak serwisu, jeśli alkomat przez długi czas nie był używany może spowodować jego nieprawidłowe działanie, przez co urządzenie będzie wskazywało nieprawdziwe wartości.