Zdobycie pierwszej pracy w jakimkolwiek zawodzie jest bardzo trudne, co wynika przede wszystkim z braku doświadczenia w zawodzie. Jednak, aby zdobyć doświadczenie, niezbędna jest pierwsza praca programista Katowice ma zazwyczaj duży wybór ofert pracy, ale co zrobić, aby rekruter to właśnie Ciebie zatrudnił? Oto nasze podpowiedzi.
Nie wysyłaj CV do wszystkich pracodawców
Często popełnianym błędem jest wysyłanie mnóstwa CV, nawet w odpowiedzi na oferty, których nie spełnia się podstawowych wymagań, lub na których nam nie zależy. Tymczasem lepiej wysłać mniej CV, ale tak, aby dobrze pasować je do profilu firmy. Pamiętaj jednak, aby odpowiadać na interesujące Cię oferty, nawet jeśli nie spełniasz wszystkich, a jedynie część wymagań. Zazwyczaj w ogłoszeniu o pracę opisywany jest idealny kandydat, a tacy nie istnieją. Dlatego, jeśli praca Cię naprawdę interesuje i spełniasz najważniejsze warunki to złóż aplikacje.
Dobre CV
Dobre CV to podstawa w szukaniu pracy, dlatego skup się na wybranych ofertach i dobrze dopracuj swój zawodowy życiorys. Nawet jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, to możesz wypisać staże, czy projekty, które robiłeś w trakcie nauki, a w zamian wyrzucić prace dorywcze, które nie będą miały znaczenia dla potencjalnego pracodawcy. Dlatego, zanim wyślesz CV, przeanalizuj ofertę pracy, wejdź na stronę firmy i sprawdź czym dokładnie się zajmuje. Dzięki temu lepiej dopasujesz swoje zgłoszenie i zwiększysz swoje szanse na odpowiedź rekrutera.
Bądź aktywny
Jak wspomniano wcześniej praca zawodowa to nie jedyny sposób na zdobycie doświadczenia. Projekty własne, zaangażowanie w różnego rodzaju wydarzenia związane z programowaniem również może być atutem. W trakcie poszukiwania pracy warto również podnosić swoje kompetencje. Szlifowanie języka obcego, czy dodatkowy kurs z programowania – nigdy nie wiesz, co wpłynie na decyzje rekrutera. Warto brać również brać udział w konferencjach, czy spotkaniach dla programistów skupionych np. wokół konkretnego języka programowania. Dzięki temu masz szansę poznać ludzi z branży i zwiększasz swoje szanse na zatrudnienie.
Przygotuj się do rozmowy
W końcu dostałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Dobrze się do niej przygotuj. Wypisz swoje mocne strony, znajdź przykłady ich wykorzystania np. zamiast mówić umiejętność organizacji pracy własnej, powiedz, że w trakcie studiów przygotowywałeś zarówno projekty samodzielnie, jak i w większej grupie osób i cenisz sobie różne style pracy. Dobrze poznaj również firmę, do której idziesz na rozmowę kwalifikacyjną – niby banalne, a zawsze robi dobre wrażenie.