Usługa wirtualnego biura staje się coraz popularniejsza i to nie tylko w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków. Na czym dokładnie polega i kto powinien się na nią zdecydować?
Wirtualne biuro - rzeczywiste miejsce
Choć słowo wirtualne kojarzy się głównie z internetem i dostępem do sieci, wirtualne biuro istnieje naprawdę. Usługa ta polega na możliwości zarejestrowania działalności gospodarczej pod adresem wirtualnego biura, które jest oficjalnym miejscem jej prowadzenia. Tymczasem to, czy właściciel będzie w tym biurze pracował, czy też nie, zależy od niego samego. Większość biur wirtualnych oferuje możliwość pracy na miejscu, lecz w rzeczywistości chodzi zwykle właśnie o wynajem adresu. Wiele osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą woli pracować w domu, jednak z pewnych względów nie chcą oni rejestrować pod własnym adresem firmy. Przede wszystkim chodzi tutaj o możliwość zachowania prywatności, a także kwestie podatkowe. Niemniej jednak w momencie, gdy chcemy spotkać się z klientem, możemy zrobić to w naszym wirtualnym biurze. Niektóre biura oferują także dodatkowe usługi, takie jak prowadzenie sekretariatu, przechowywanie dokumentów, wynajem sal na spotkania biznesowe i wiele innych. Usługi te są oczywiście dodatkowo płatne, jednak czasami skorzystanie z nich jest bardzo opłacalne.
Dla kogo?
Z oferty wirtualnych biur powinny skorzystać przede wszystkim osoby, które chciałyby prowadzić działalność gospodarczą, jednak nie chcą rejestrować jej pod swoim domowym adresem. Tutaj zwykle pojawia się problem, bowiem rejestrując działalność wymagane jest podanie adresu, pod którym będzie ona prowadzona. Przedsiębiorcy pozostaje więc albo wynająć lokal albo skorzystać z usług wirtualnego biura. Oczywiście pierwsze rozwiązanie jest bardzo kosztowne i niestety, często ponad możliwości młodych biznesmenów. Tymczasem podpisanie umowy z wirtualnym biurem jest o wiele tańsze, a w dodatku nie musimy martwić się o takie kwestie, jak choćby wystrój lokalu czy opłaty dodatkowe za wodę, gaz lub prąd. Wirtualne biuro Warszawa to także dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby ograniczyć koszty pracownicze. Korzystając z dodatkowych usług oferowanych przez biuro nie ma potrzeby zatrudniania osoby prowadzącej sekretariat czy nawet księgowego - niektóre biura oferują bowiem nawet prowadzenie księgowości.
Nie tylko w dużych miastach
Początkowo wirtualne biura mieściły się głównie w większych miejscowościach, dziś jednak można napotkać je także i w mniejszych miastach. Powodem jest duży popyt na usługę, która jest niejako odpowiedzią na potrzeby dzisiejszych przedsiębiorców. Niemniej jednak ich oferta jest bardzo zróżnicowana - najwięcej dodatkowych propozycji znajdziemy oczywiście w większych miastach, które poza wynajmem adresu i powierzchni oferują także inne usługi, dostosowane do poszczególnych partnerów biznesowych. Warto jednak pamiętać, że jest to usługa mająca przed sobą przyszłość, która wciąż rozwija się dla tych, którzy cenią sobie komfortowe i bezpieczne rozwiązania.