Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Katowice

Badanie techniczne samochodu - wszystko co musisz wiedzieć!

Poruszanie się niesprawnym pojazdem stwarza bezpośrednie zagrożenie na drodze. Mimo że kierowcy zdają sobie z tego sprawę, to wielu z nich nie rezygnuje z jazdy uszkodzonym autem. Aby zapobiegać takim sytuacjom, polskie przepisy prawa nakazują, że każdy samochód musi mieć ważne OC oraz przegląd techniczny. Za jego brak grożą poważne konsekwencje, dlatego warto wiedzieć, jak ich uniknąć.

Na czym polega badanie techniczne pojazdu?

Właściciele aut muszą pamiętać o okresowych badaniach technicznych. Przeprowadza się je raz w roku na wyznaczonych do tego stacjach diagnostycznych. Nie można więc ich zrobić u zaprzyjaźnionego mechanika, który nie ma uprawnień do wykonywania przeglądów. Badanie techniczne pojazdu polega na dokładnym sprawdzeniu jego elementów konstrukcyjnych i podzespołów. Na tej podstawie diagnosta ocenia, czy pojazd nie ma usterek, a jego stan nie stwarza zagrożenia dla uczestników ruchu. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „Badanie techniczne samochodu – co muszę wiedzieć?”. Jeżeli zostaną wykryte rażące nieprawidłowości, kierowca zostaje wezwany do ich usunięcia i otrzymuje negatywną ocenę z badania.

Badanie techniczne samochodu krok po kroku

Jeżeli po raz pierwszy wybierasz się na przegląd powinieneś wiedzieć, jak się do niego przygotować. W zasadzie musisz jedynie pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu rejestracyjnego, gdyż dodatkowe dokumenty nie są wymagane. Cała procedura trwa kilka minut, a po pomyślnym przejściu badania technicznego, możesz bez obaw poruszać się autem.

Pierwszym etapem jest sprawdzenie zgodności numeru VIN z dowodem rejestracyjnym. Jeżeli nie ma co do tego żadnych zastrzeżeń, przekazujesz kluczyki pracownikowi, który wjeżdża Twoim autem na stację. Podczas badania technicznego diagnosta sprawdza:

  • oświetlenie,
  • nadwozie,
  • koła i stan ogumienia,
  • obowiązkowe wyposażenie,
  • sprawność oświetlenia,
  • układ hamulcowy, kierowniczy i wydechowy,
  • zawieszenie,
  • stan i pracę silnika.

Jeżeli którykolwiek z podzespołów nie działa prawidłowo, przegląd nie zostanie podbity. Wówczas jesteś zobowiązany do przeprowadzenia wymaganych napraw i ponownego przystąpienia do okresowego badania technicznego.

Brak przeglądu a OC

Poruszanie się samochodem, który nie przeszedł pomyślnie badania technicznego zagrożone jest mandatem w wysokości 500 zł. Brak ważnego przeglądu nie oznacza odmowy wypłaty odszkodowania z OC. Należy jednak się liczyć z tym, że wysokość zadośćuczynienia może zostać pomniejszona z powodu stanu technicznego auta. Na stronie https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/ sprawdzisz, jakie warunki umowy i zasady współpracy obowiązują w danym towarzystwie. Kalkulator pozwoli Ci też znaleźć najkorzystniejszy wariant ubezpieczenia wraz z opcją zakupu polisy przez internet. Warto również wiedzieć, że brak ważnego przeglądu technicznego nie wyklucza Cię z możliwości zawarcia umowy z zakładem ubezpieczeń. Utrudnieniem może być jednak sytuacja, kiedy z powodu złego stanu auta został Ci zatrzymany dowód rejestracyjny. Znajdują się w nim bowiem dane, które należy podać przy wykupieniu OC.