Pompa ciepła to naprawdę świetne rozwiązanie, jeśli zależy nam na zredukowaniu kosztów rachunków za prąd. Za korzystanie z takiej instalacji możemy płacić nawet połowę mniej niż w przypadku instalacji gazowej lub elektrycznej. Poniżej dowiesz się więcej na temat tego, co składa się na koszty korzystania z pompy ciepła.

Warto wiedzieć o tym, że pompy nie produkują żadnych spalin. Ich działanie bazuje na wybranym odnawialnym źródle ciepła. Prawidłowo zaprojektowana przez nas instalacja grzewcza z pompą ciepła nie będzie zużywała dużo prądu. Pompuje ona darmowe ciepło ze źródła dolnego, do górnego. Właśnie w ten sposób pompy przekształcają ciepło, które jest czerpane ze źródła o niższej temperaturze. Ogrzewają wiec one wnętrze budynku albo wodę użytkową. Decydując się na nasze usługi zadbasz o swoje domowe finanse oraz środowisko naturalne.

 Koszty korzystania z pompy ciepła

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat pomp ciepła to koniecznie zajrzyj na naszą stronę internetową https://geobud.pl/pompy-ciepla.html.

Wydatki na pompę ciepła

Jeżeli chodzi o wydatki pompy ciepła to obejmują one koszt prądu zużywanego przez górne i dolne źródła. Dochodzą tutaj także grzałki elektryczne. Warto zdecydować się na dwutaryfowe rozliczanie zużycia energii elektrycznej, ponieważ wtedy opłaty będą najniższe. Pompa ciepła może także chłodzić budynek i jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż instalacja klimatyzacyjna.

Kiedyś koszt inwestycji w takie rozwiązanie był dwukrotnie wyższy niż obecnie. Możemy zamknąć nasz projekt w 30 000-40 000 złotych. Warto wspomnieć o tym, że nie musimy budować komina spalinowego ani kotłowni, ponieważ pompy ciepła nie generują żadnych spalin. Przykładowy wygląd kotłowni z pompą ciepła można zobaczyć na https://geobud.pl/realizacje-pompy-ciepla.html

Pompy ciepła opłaca się stosować w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej. Koszty instalacji takiego układu grzewczego nie są wyższe z porównaniem do systemu z kotłem na gaz. Do instalacji pompy ciepła będziemy potrzebować jeszcze kotła grzewczego oraz ewentualnie zasobnika c.w.u. Koszt oczywiście będzie się różnił w zależności od niezbędnej armatury, ułożenia instalacji podłogowe oraz robocizny. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że różnica ta szybko się zwraca podczas późniejszej eksploatacji.

Dużą oszczędnością jest miejsce w kotłowni. Można zobaczyć na filmiku jak wygląda przykładowa kotłownia.

Sprawność pomp ciepła

Pompowanie ciepła jest bardziej sprawne, im mniejsza jest różnica temperatury między źródłem górnym, a źródłem dolnym. Górne źródło stanowi w tym układzie grzewczym odbiornik ciepła, natomiast dolne jest dostawcą. Sprawność pompowania ciepła jest określana współczynnikiem COP=Q/Qe.

Q to ilość energii oddanej w postaci ciepła do budynku. Qe to pobrana przez pompę ilość energii elektrycznej. Najczęściej w gospodarstwach domowych współczynnik COP ma wartość 3-4. Oznacza to, że pompa ciepła zużywając 1kWh energii elektrycznej oddaje do instalacji ogrzewania 3-4 kWh energii cieplnej.

Decydując się na pobieranie ciepła z gruntu możemy zdecydować się na jeden z dwóch systemów. Jednym z nich jest woda/woda, gdzie wykorzystujemy ciepło wód gruntowych. Potrzebna jest tutaj studnia czerpana oraz zrzutowa, która jest przeznaczona do wtłaczania wody z powrotem pod ziemię. Drugim systemem jest solanka/woda. Solanka jest roztworem glikolu, który krąży w pionowym lub poziomym kolektorze gruntowym.