Adwokat czy Radca Prawny, kiedy wybrać, kogo?

Realia dzisiejszej rzeczywistości, zawiłe regulacje prawne, trudne do zrozumienia procedury i formalności w wielu obszarach naszego życia skłaniają do skorzystania z usług prawnika. Pozornie łatwy wybór może okazać się skomplikowany, kiedy nie wiemy do kogo zwrócić się z pomocą? Kiedy wybrać adwokata, a kiedy radcę prawnego?

Adwokat czy radca prawny – kogo wybrać?

Decyzja o wyborze prawnika musi zostać poparta wiedzą na temat tego, czym konkretna osoba zajmująca się tą tematyką dokładnie się zajmuje. Każdy adwokat i radca prawny specjalizuje się w określonych dziedzinach prawa. Do innego fachowca należy skierować kroki, kiedy zamierzamy wziąć udział w sporze sądowym, z usług innego należy skorzystać, kiedy chcemy skonsultować treść kluczowej umowy z kontrahentem. W polskim systemie prawnym zawód adwokata i radcy prawnego to jeszcze nadal odmienne profesje, jednak ich kompetencje w znacznym stopniu pokrywają się ze sobą. Na pytanie adwokat czy radca prawny - profesjonalnie odpowiada kancelariakrs.pl, gdzie wskazano uprawnienia i obowiązki każdej z tych profesji.

Warto wspomnieć, że niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na adwokata czy radcę prawnego, zawsze możemy liczyć na to, że prawnik postępuje zgodnie z przyjętymi zasadami etyki zawodowej. Zarówno działalność adwokata jak i radcy prawnego podlega ścisłemu nadzorowi stosownych organów, Izbom Adwokackim i Izbom Radców Prawnych.

Istotne również, że zasadniczą różnicą pomiędzy tymi zawodami jest podstawa świadczonych usług. Adwokat nie może pozostawać w stosunku pracy, działalność prowadzi wyłącznie we własnym imieniu. Natomiast radca prawny może zostać zatrudniony, co jednak w takiej sytuacji daje mu mniejszą niezależność.

Adwokat – jakie uprawnienia?

Zakres uprawnień adwokata jest szeroki, z jego usług możemy skorzystać w wielu awaryjnych sytuacjach. Zawód adwokata nie ogranicza do wykonywania czynności w ramach konkretnej gałęzi prawa. Adwokat może występować w charakterze pełnomocnika w sprawach dotyczących prawa karnego, rodzinnego, cywilnego czy administracyjnego. W ramach obsługi prawnej firm adwokat może pełnić rolę doradcy i konsultanta w przedmiocie prawa gospodarczego, służyć pomocą podczas zakładania i prowadzenia działalności na rynku.

Zarówno u adwokata jak i u radcy prawnego możemy zasięgnąć porady prawnej, zamówić opinię prawną lub opracowanie projektu aktu prawnego. Adwokat i radca prawny może reprezentować klienta przed sądami, urzędami i organami władzy publicznej oraz samorządu terytorialnego.

Kiedy skorzystać z usług radcy prawnego?

Podobnie jak w przypadku adwokata, po pomoc radcy prawnego możemy udać się z problemami natury prawnej różnego rodzaju. Radca prawny, tak samo jak adwokat świadczy pomoc prawną w zakresie wielu dziedzin prawa, jego działalności nie ogranicza się wyłącznie do porad prawnych. Od pięciu lat radca prawny może również reprezentować swoich klientów w charakterze obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych. Warunkiem jest jednak w tym przypadku niepozostawanie radcy prawnego w stosunku pracy.