Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Katowice

Choinka żywa czy sztuczna - jakie drzewko wybrać?

Dylematów związanych ze zbliżającymi się świętami jest wiele. Od rodzajów potraw, poprzez prezenty, listę gości, aż po wybór świątecznego drzewka. Choinka żywa czy sztuczna? Ze sklepu czy szkółki roślin ozdobnych? Duża czy mała? Pytań jest wiele, a czasu pozostało mało. Jak poradzić sobie z wyborem i co wziąć po uwagę - dowiesz się z tego artykułu.

Choinka żywa - wady i zalety

Pachnące gałązki to w wielu domach akcent świąteczny, którego nie może zabraknąć. Aromat świerku jest niepowtarzalny, dzięki czemu jeszcze wyraźniej czuć zbliżający się wyjątkowy czas. Kolejną zaletą żywej choinki jest naturalny wygląd, któremu nie dorówna najlepsza choinka sztuczna. Warto dodać, że gdy wybierzesz choinkę w doniczce, po świętach możesz skontaktować się z lokalnym leśnictwem, czy dla takiego drzewka nie znajdzie się miejsce w lesie. Możesz też poszukać ogłoszeń od osób, które chętnie posadzą sobie choinkę w swoim ogrodzie.

Żywa choinka ma też swoje wady. Przede wszystkim, jeżeli jest cięta, z czasem stopniowo osypuje się igliwie, które trzeba codziennie sprzątać. Problemem bywa również utylizacja takiego drzewka, jednak coraz więcej gmin wychodzi temu naprzeciw, oferując odbiór choinki, która trafia np. do spalania w elektrociepłowni. Żywa choinka nadaje się do użytku raz, później trzeba ją wysadzić lub wyrzucić.

Choinka sztuczna - wady i zalety

Choinki sztuczne wykonane są z tworzyw sztucznych, czasem z elementami z drewna lub metalu. Niewątpliwą zaletą choinki sztucznej jest jej trwałość - można używać ją przez wiele lat bez obaw o osypujące się igły. Dostępne są również w wielu kolorach i wzorach: od klasycznej, zielonej, aż po białą, srebrną czy złotą. Choinka sztuczna może być ubrana raz i odpowiednio zapakowana będzie czekać na kolejne święta.

Wady choinki sztucznej to przede wszystkim wygląd, który nie każdemu przypadnie do gustu. Plastikowe igliwie nie odzwierciedla magii prawdziwego drzewka, nie ma też jego charakterystycznego, żywicznego zapachu. Zużyte drzewko zwyczajnie wyrzuca się do śmieci segregowanych, gdzie może zostać poddane recyklingowi i wykorzystane w zupełnie inny sposób.

Choinki na święta

Bez względu na to, jaki rodzaj świątecznego drzewka wybierzesz, pamiętaj, że to Ty i Twoi bliscy jesteście głównymi bohaterami świąt. Od Was zależy, jak magicznym, rodzinnym i ciepłym czasem się staną. A reszta? To tylko dodatki, które budują tę niepowtarzalną atmosferę świąt.

Artykuł powstał we współpracy z portalem: http://ogrodypro.pl/