Zapewne większość z nas przyzwyczaiła się do posiadania prądu w domu. Przyzwyczailiśmy się do tego i zwracamy na to uwagę tylko w przypadku awarii lub braku prądu. Jednak instalacje elektryczne na przestrzeni lat zmieniły się bardzo mocno. Co więc warto wiedzieć, żeby podczas budowy lub remontu nie wykonać ich po prostu przestarzale? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

 Nowoczesna instalacja przemysłowa elektryczna

Prąd jest zdecydowanie podstawową rzeczą, jeżeli chodzi o nasze życie w domu. Niezbędne jest więc przyłączenie się do sieci energetycznej. W dzisiejszych czasach tak naprawdę tylko domki letniskowe nie mają takiego połączenia, a i tak jest to rzadkość.

Brak prądu

Często nie uświadamiamy sobie jak bardzo potrzebujemy prądu. Taka myśl przychodzi do nas dopiero, gdy go zabraknie. Jeżeli dom posiada własną studnię, to brak prądu oznacza również brak wody (przez elektryczną pompę). Bez zasilania elektrycznego możemy również często pożegnać się z ogrzewaniem. Możemy również mieć problem z podniesieniem rolet okiennych, uruchomieniem wentylacji, otworzeniem bramy wjazdowej. Oczywiście nie chodzi nam o zniechęcenie do nowoczesnych rozwiązań, jednak o to, że poprawnie wykonana instalacja przemysłowa zapewni w naszym domu bezawaryjne i bezpieczne korzystanie z urządzeń elektrycznych.

Gniazda

Jako że urządzeń elektrycznych w naszym domu wciąż przybywa, warto mieć więcej gniazd niż mniej. Do gniazd musimy podłączać lodówki, mikrofalówki, zamrażarki czy chociażby ekspres do kawy lub toster. Podczas gotowania przydałoby się również wolne gniazdko, gdzie podładujemy telefon. To właśnie w kuchni najczęściej brakuje okien. Ten problem nie dotyczy tylko starych budynków, ale również tych nowoczesnych. Bardzo często zmuszeni jesteśmy do korzystania z przedłużaczy.

Wielu inwestorów nie zdaje sobie z tego sprawy, że w nowym domu (który będzie częściej znacznie większy niż poprzedni) będą oni potrzebować więcej gniazd oraz punktów oświetleniowych. Dodatkowo, gdy zdecydujemy się na większą przestrzeń, to zapewne będziemy posiadać więcej urządzeń elektrycznych, które wymagać będą podłączenia do gniazda. Nie tylko amatorzy mają z tym problem, ponieważ dużo fachowców oferuje inwestorom oszczędnościowe standardy. Często są oni po prostu przyzwyczajeni do starych normatywów, gdzie jedno gniazdo przewiduje się na 4 metry kwadratowe.

Nowe instalacje

W nowoczesnym domu oczywiste jest to, że zdecydujemy się na nowe instalacje elektryczne, z których wcześniej w ogóle nie korzystaliśmy. Warto więc tutaj pomyśleć o domofonie (lub wideodomofonie), alarmie, telefonie, automatyce, domowej sieci komputerowej oraz okablowaniu multimedialnym. Jakiś czas temu ciężko było spotkać takie instalacje w standardowych domach. Dzisiaj jednak świat się zmienia i więcej osób decyduje się na montaż alarmu lub monitoringu, aby zwiększyć bezpieczeństwo w swoim mieszkaniu.

Często jednak ciężko jest przewidzieć to, jakie okablowanie będziemy potrzebować w przyszłości. Dlatego należy rozważyć możliwość łatwej rozbudowy instalacji elektryczne w przyszłości. Przykładem takiej możliwości rozbudowy jest wykonanie kanału instalacyjnego. Dzięki temu będziemy mogli w przyszłości poprowadzić takim kanałem nawet kilka przewodów.

Warto również pamiętać o zasilaniu awaryjnym, który często może naprawdę się przydać. W takim przypadku możemy użyć spalinowego generatora prądu lub zestawu akumulatorów.