Weekend w domu: 3 umiejętności DIY, których bez problemu nauczysz się przez internet

Wszelkie umiejętności typu Do-It-Yourself (zrób-to-sam) to świetny sposób na twórcze zorganizowanie sobie wolnego czasu - są alternatywą dla przeglądania facebooka, pozwalają się zrelaksować i oderwać myśli od dręczących nas problemów, wcale nie trzeba na nie wydawać mnóstwa pieniędzy, a czasem może się okazać, że wręcz pozwalają nam zaoszczędzić!

Wśród kreatywnych hobby każdy znajdzie dla siebie dziedzinę, której podstawy można spokojnie opanować z pomocą darmowych źródeł w internecie, we własnym tempie i nie ruszając się z kanapy.

Dlaczego warto mieć kreatywne hobby?

Żyjemy w świecie coraz bardziej cyfrowym. W pracy wypełniamy tabelki, piszemy sprawozdania i wysyłamy e-maile, wkładamy w to wszystko wiele wysiłku, a gdy zamykamy komputer, to wszystko znika nam sprzed oczu, jakbyśmy nic przez cały dzień nie zrobili. Ludzkie mózgi nie lubią takich sytuacji. Może to skutkować poczuciem frustracji i braku spełnienia, bo brak nam fizycznego, namacalnego efektu naszej pracy. Dodatkowo po długim siedzeniu przed ekranem jesteśmy zmęczeni psychicznie, kotłują nam się w głowie nieprzyjemne myśli i zżera nas stres. Hobby, które możemy praktykować w domowym zaciszu, pozwoli nam zredukować poziom stresu, zapewni zajęcie dla rąk, a przy okazji może być nawet formą medytacji - szycie, szydełkowanie, robienie na drutach, pielęgnacja roślin czy malowanie to coś, co w dużej mierze opiera się na pamięci mięśniowej, więc nie wymaga dużego skupienia i dzięki temu pozwala myślom płynąć swobodnie. A na koniec mamy widoczny efekt: własny szalik, obraz, poszewkę czy inny drobny przedmiot oraz - zupełnie gratis! - satysfakcję z nowej umiejętności i ukończonego projektu!

Tanie i łatwe umiejętności DIY

Robienie na drutach

Staromodne i kojarzące się z babciami siedzącymi na bujanych fotelach z kulkami włóczki? Niekoniecznie! Dzierganie powoli wraca do łask, i to nie tylko wśród starszych pań. To hobby, które przynajmniej w pewnym niewielkim stopniu pozwoli nam kontrolować to, skąd pochodzą nasze ubrania, a tym samym bardziej je docenić. Wiele przedmiotów omawianych w tym artykule dostępnych jest na stronie https://dekolo.pl/ - sklepu dla osób kreatywnych.

Co potrzeba na początek?

  • Włóczki
  • Druty

Oczywiście można je kupić w specjalnych sklepach albo w pasmanterii, ale w kryzysowej sytuacji równie dobrze sprawdzą się własnoręcznie zrobione druty z... kredek albo patyczków, a zamiast wełnianego motka na początek wystarczy włóczka DIY ze starego t-shirta.

Opanowanie podstawowego ściegu umożliwią nam filmiki instruktażowe na youtube albo blogach tematycznych, a znając tylko jeden ścieg wydziergamy szalik, poszewkę na poduszkę czy mały kocyk.

Haftowanie

Haftowanie to prosty sposób na ozdobienie ulubionej bluzki albo zakrycie dziury, ale haftowana tkanina może być także dekoracją do powieszenia na ścianie.

Co potrzeba na początek?

  • Igły
  • Nici lub mulina
  • Kawałek tkaniny
  • Tamborek do haftu

Czym jest tamborek? To po prostu obręcz, na której naciąga się tkaninę, by łatwiej wbić igłę. Nie jest niezbędny, ale ułatwia pracę. Przy odrobinie kreatywności możemy go zrobić sami, a jako tkanina doskonale sprawdzi się stare prześcieradło albo koszulka. Wzór narysujmy po prostu ołówkiem, a filmiki instruktażowe dostępne w internecie nauczą nas, jak wypełnić go nitką.

Patchwork

Patchwork to metoda zszywania ze sobą fragmentów innych tkanin w jedną. Wzorzyste pledy czy poduszki stanowią dekorację samą w sobie, ale także pozwolą nam wykorzystać fragmenty nienoszonych już ubrań czy resztki tkanin po innych projektach.

Co potrzeba na początek?

  • Kawałki materiału o zbliżonej grubości
  • Igła i nici
  • Nie trzeba maszyny do szycia - wszystko można zszyć ręcznie, choć zajmie to dużo więcej czasu. Satysfakcja z własnoręcznie wykonanego projektu na pewno wynagrodzi nam nasze wysiłki, a przy okazji zajmiemy sobie wiele chłodnych wieczorów i niedzielnych poranków.