Idealny bekon – jak przyrządzić?

Bekon / boczek różnie nazywane, mają wielu swoich fanów. Z czego w ogóle wynikają różnice w nazwie? Czy czymś różnią się te dwa produkty? A może to tylko kwestia szerokości geograficznej? Jakie potrawy najlepiej smakują z boczkiem? No i który jest najlepszy ten wędzony, pieczony, a może gotowany?

Boczek, a bekon czy są jakieś różnice?

Ciężko nazwać to różnicami. Boczek bywa często bardziej tłusty, ponieważ pochodzi z innej części świni. Stąd też inna zawartość tłuszczu w tych dwóch produktach. Z punktu widzenia dietetyków jest to tak naprawdę ten sam rodzaj pożywienia. Zawiera mięso oraz sporo tłuszczu. Oba produkty można spotkać w formie gotowanej lub wędzonej. A gdzie wędzić taki przepyszny bekon? Najlepiej w domowej metalowej wędzarni.

W związku z powyższym można wysunąć hipotezę, iż bekon i boczek to tak naprawdę to samo. Jeśli na półce sklepowej zostanie położony boczek, a opisany jako bekon to z pewnością niewiele osób zauważy jakąkolwiek różnicę. Jednym słowem główna różnica to kwestia pochodzenia nazwy, szerokości geograficznej.

Wędzony boczek jako nieodłączny element europejskiej kuchni

Boczek z wędzarni metalowej czy też z grilla na wynajem przyda się do wielu potraw. Jako pierwsze wpadające na myśl są Spaghetti Carbonara, jajecznica czy roladki mięsne nim owinięte. Tak naprawdę można użyć go praktycznie do każdej potrawy. Jeśli nie jako składnik główny, to jako dodatek nadający niezwykłego smaku. Spotkamy Go praktycznie w każdej kuchni świata. Stosowany jest zarówno do śniadań jak i na lunch czy kolację.

A jaki jest najlepszy? Gotowany, pieczony czy ten z wędzarni metalowej? Tu odpowiedzi z pewnością są przeróżne, ponieważ każdy ma swojego faworyta. Niektórzy będą zachwycać się tym wędzonym. Dla innych najlepszy będzie podsmażony jak w Carbonara. Jeszcze inni uwielbiają ten pieczony w piekarniku, jeszcze ciepły z dodatkiem musztardy .Jednym słowem dla każdego coś innego.

Czy boczek jest zdrowy?

Zasada jest jak przy każdym produkcie. Przy zachowaniu umiaru nie zaszkodzi. Kiedy jednak będzie jedzony codziennie z pewnością może być bardzo szkodliwy. Po pierwsze zawiera tłuszcz zwierzęcy, który sprzyja podwyższonemu cholesterolowi oraz chorób naczyń wieńcowych i serce, jak np. miażdżyca. Dlatego też należy spożywanie takiego produktu równoważyć zdrowymi tłuszczami roślinnymi.

Boczek ma również i dobre strony. Zawiera duże dawki żelaza oraz witamin z grupy tych rozpuszczalnych w tłuszczach jak A, D, E i K. Ponadto zawiera spore dawki białka będącego budulcem ludzkiego ciała. Dodatkowo jak się okazuje zawiera również bardzo zdrowe kwasy Omega3 i 6. Jak widać nawet tak prozaiczny boczek może okazać się zdrowy. Warto jednak pamiętać, aby pochodził z pewnego źródła i był odpowiednio przyrządzony. Co jeszcze jest ważne to umiar w jego spożywaniu.

Podsumowanie

Jak się okazuje boczek i bekon można uznać za te same produkty. Różnica nazewnictwa wynika jedynie z pochodzenia geograficznego. Na świecie występuje bardzo wiele potraw, do których jest dodawany, ponieważ jego smak i aromat nadają im szczególny charakter. Współcześnie każdy może zainwestować w metalową wędzarnie i samodzielnie wędzić przepyszny boczek do jajecznicy. Na zdrowie.