Dobre krzesło biurowe, czyli jak zachować zdrowie pracując po kilkanaście godzin w biurze

Wybór odpowiednich krzeseł lub foteli do naszego biura jest ważniejszy niż nam się wydaje. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, wyobraźmy sobie, że korzystamy z niego przez kilka/kilkanaście godzin dziennie, co najmniej pięć dni w tygodniu. Wszelkie niedociągnięcia w konstrukcji takiego mebla boleśnie odczujemy. Niewłaściwie dobrany fotel biurowy w dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić do bólów, a nawet zwyrodnień kręgosłupa. Firma z Katowic doradza nam czym się kierować przy zakupie krzeseł biurowych.

Konsekwencje pracy siedzącej

W polskim społeczeństwie dominuje przekonanie, że praca siedząca to praca lekka. Niestety tak nie jest. Nawet pracowanie przy biurku z czasem może doprowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jest to spowodowane faktem, że przez długi czas siedzimy w jednej pozycji, co więcej jest to pozycja nienaturalna do naszego kręgosłupa. Nasza budowa sprawia, że jesteśmy przygotowani do ciągłego ruchu. Siedzenie w jednym miejscu przez wiele godzin jest tak samo niebezpieczne jak dźwiganie ciężarów.

Praca siedząca, a także siedzący tryb życia prowadzą do powstawanie chorób cywilizacyjnych. Jeżeli pracujemy przy biurku jesteśmy narażeni na takie schorzenia jak nadciśnienie, nadwaga, cukrzyca typu II, zakrzepica, astma, zespół cieśni nadgarstka, a także zwyrodnienia kręgosłupa, czy migreny.

Negatywne konsekwencje zdrowotne można zminimalizować poprzez wybór odpowiednich krzeseł biurowych.

Dobre krzesła biurowe kluczem do zadowolenia pracownika - firma z Katowic poleca

Współcześnie pracodawca ma obowiązek zakupu mebli biurowych, które spełniają zasady ergonomii. Oznacza to, że posiadają one pewne cechy, które ułatwiają codzienną pracę.

Wśród foteli biurowych znajdziemy modele na kółkach i na płozach. Fotele na kółkach są bardzo wygodne i praktyczne. Należy jednak pamiętać, żeby wybierać takie modele, które posiadają blokadę kółek. W przeciwnym wypadku musimy się liczyć z tym, że fotel mimo naszej woli będzie się przemieszczał, co zdecydowanie utrudni nam zachowanie prawidłowej postawy podczas pracy. Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi z jakich materiałów wykonane są kółka. Dobrze, kiedy są one gumowe, ewentualnie wykonane z innego miękkiego tworzywa. Kółka plastikowe mogą rysować podłogę, czego za wszelką cenę chcielibyśmy uniknąć.

Fotel na płozach jest zdecydowanie bardziej stabilny i wygodny. Nie polecamy go jednak w sytuacji, kiedy wiemy, że będzie on często przesuwany – wówczas zdecydowanie lepiej sprawdzi się model z kółkami.

Dobre krzesło biurowe jest jak najbardziej uniwersalne. Przy jego zakupie zwracamy uwagę na to, że może z niego korzystać osoba o wzroście sto sześćdziesiąt centymetrów, a także osoba mierząca dwa metry. Krzesło ma być wygodne wtedy, gdy ważymy sto kilogramów, jak również pięćdziesiąt kilogramów. Wybór modelu, który sprosta tak wysokim oczekiwaniom nie jest prosty, jednak praktyka pokazuje, że jak najbardziej możliwy.

Krzesło, które kupujemy do biura musi mieć regulowaną wysokość. Jest to warunek konieczny, gdyż tylko wówczas osoby o różnym wzroście mogą siedzieć w odpowiedniej pozycji. Dobrze, kiedy posiada on regulację kąta nachylenia. Idealnie byłoby, gdyby model umożliwiał nam zapisanie ustawień. Dzięki tej funkcji nie musimy za każdym razem dostosowywać go do swoich potrzeb.

Profesjonalny fotel powinien posiadać wysokie oparcie. Stanowi ono amortyzację dla kręgosłupa. Istotną cechą dobrego krzesła jest głębokie siedzisko. Musi być na tyle głębokie, żeby zmieścić na nim co najmniej trzy czwarte ud. Jako, że z fotela będą korzystały osoby o różnym wzroście, dobrze sprawdzi się funkcja regulacji głębokości siedziska.

Fotel, z którego korzystamy przez kilkanaście godzin dziennie powinien posiadać wentylację. Jest to szczególnie ważna cecha podczas letnich, upalnych dni.

Fotele biurowe nawet po długotrwałym użytkowaniu powinny prezentować się atrakcyjne. Z tego względu zadbajmy o to, żeby były wykonane z materiałów, które są łatwe do utrzymania w czystości.

Szukasz mebli biurowych? Sprawdź nasz salon w Katowicach na https://nonameoffice.pl/