Bezpieczeństwo Bitcoin

Dość często pojawia się wśród niedoświadczonych osób obawa o to, że ich ciężko zainwestowane pieniądze w kryptowalutę mogą zwyczajnie przepaść. Nie chodzi tutaj bynajmniej o kwestie związane z tym, że sprawdzamy kurs bitcoin i pewnego dnia dowiadujemy się o zmniejszeniu wartości tej waluty, ale o kwestie związane z bezpieczeństwem. Jeśli nie do końca rozumiemy całego systemu, należy poczytać wiadomości Bitcoin - to nic nadzwyczajnego, że pojawiają się pytania i obawy. Należy więc przyjrzeć się bliżej temu jak działa cały system oparty na Bitcoin.

Bitcoin działa na Blockchain, czyli na zdecentralizowanej i rozproszonej bazie danych w systemie P2P – czyli komputerów połączonych bezpośrednio ze sobą. Oznacza to, że nie ma jednego centralnego komputera gdzie przechowywane są dane odnośnie naszego konta Bitcoin, a wszelkie informacje są przechowywane na wielu komputerach rozproszonych po całym świecie i tak naprawdę nikt nie jest w stanie powiedzieć gdzie dokładnie znajduje się konkretny blok informacyjny związany z daną transakcją. Co oczywiście jest związane z bezpieczeństwem – nikt nie jest w stanie sfałszować informacji o naszym koncie walutowym w postaci ilości Bitcoinów, a wszelkie informacje przechodzące przez te komputery na całym świecie są szyfrowane. Wszystko to jest zakodowane za pomocą skomplikowanych algorytmów kryptograficznych – od tego właśnie wzięła się nazwa tej waluty – kryptowaluta. Kryptografia to inaczej utajnianie informacji w taki sposób, aby nie trafiły w niepowołane ręce. Jeśli pomyślimy o tym w perspektywie tego, że informacje o kryptowalucie są zaszyfrowane w wielu komputerach na całym świecie to oczywistym jest to, że musi być to doskonałe szyfrowanie, aby nikt nie był w stanie zrozumieć znaczenia tego kodu. I tak w istocie jest.

Należy jeszcze wspomnieć o tym, że Bitcoin jest walutą eksperymentalną, oznacza to, że jest to pierwsza na świecie tego typu waluta oparta na technologii związanej z wymianą informacji przez komputery połączone ze sobą za pomocą globalnej sieci internet. Nie da się przewidzieć przyszłości związanej z taką kryptowalutą, ani z innymi kryptowalutami, które powstały na bazie popularności Bitcoin. Łatwo też zauważyć, że technologia Bitcoin staje się coraz bardziej rozpowszechniona i stosowana w szyfrowaniu informacji nie tylko związanych z kryptowalutami, ale również z innymi aspektami finansów, na przykład do transakcji giełdowych bez użycia pośredników.