Piłka nożna to zdecydowanie najpopularniejsza dyscyplina sportu w Polsce. Mimo, że nasze klubowe drużyny nie podbijają europejskich boisk, a reprezentację można określić mianem, co najwyżej, solidnej drużyny to ciągle futbol jest uważany za narodowy sport. Widać to szczególnie po ogromnym obłożeniu osiedlowych boisk piłkarskich, a tych powstaje coraz więcej.

Dużym argumentem, za powstawaniem kolejnych boisk jest łatwość ich budowanie. Sztuczna trawa na boisko nie jest droga, a jej ułożenie i zamontowanie nie zajmuje zbyt wiele czasu. Do tego wystarczy postawić kontenery, które posłużą jako szatnie i boisko z prawdziwego zdarzenia gotowe. Ale, czy aby na pewno? W tym artykule bliżej przyjrzymy się orlikowej nawierzchni, by wskazać różnice między jej odmianami.

Polska boiskami stoi - sztuczna trawa na boisko wyprzedaje się w kilka dni!

Naturalna, a sztuczna trawa na boisko

Naturalna trawa nie zawsze jest w stanie zachować odpowiednią jakość i funkcjonalność, szczególnie jeśli cały czas jest używane do gry. Widać to przede wszystkim w okresie jesienno - zimowym, kiedy warunki pogodowe sprawiają, że trudniej jest wykonywać prace renowacyjne. Wówczas zielona płyta boiska zmienia się w błotnistą nawierzchnię, na którym ciężko przeprowadzić trening, czy też rozegrać mecz.

Miasta, gminy oraz kluby, które organizują zajęcia piłkarskie, coraz częściej decydują się na zakup naturalnej trawy na boiska. Wynika to przede wszystkim z rosnącego zapotrzebowania na boiska pełnowymiarowe oraz orliki, na których będzie możliwość szkolenia dzieci i młodzieży, a także rozgrywania spotkań i turniejów dla dorosłych. Taki rodzaj nawierzchni jest dużo mniej podatny na zmienne warunki pogodowe, a przez to przeprowadzanie na nich zajęć możliwe jest przez cały rok.

Dlaczego warto stosować sztuczną trawę na boisko?

Takie rozwiązanie ma sporo zalet, które coraz chętniej dostrzegają właściciele klubów, a także włodarze miejscy, którzy decydują o przyznawaniu środków pieniężnych na sport i rekreację. Obecnie w Polsce, co roku powstaje około 30 pełnowymiarowych boisk ze sztuczną trawą - dla porównania, w Skandynawii powstaje ich około 120, a w Anglii nawet 150. Dlaczego to rozwiązanie jest tak popularne?

  • możliwość gry w każdych warunkach atmosferycznych,
  • wzrost liczby godzin gry - boisko używane przez cały rok,
  • mniejsza podatność na warunki pogodowe - mniejsze zniszczenia,
  • konieczność wykonywania mniejszej liczby zabiegów pielęgnacyjnych.

Ogromną liczbę korzyści dostrzegają już nie tylko włodarze miejscy, ale również osoby odpowiedzialne za zarządzanie największymi klubami w Polsce. Sztuczna trawa pojawia się na boiskach treningowych wszystkich czołowych klubów Ekstraklasy.

Sztuczna trawa na boisko - cena

Mimo, że na pierwszy rzut oka zakup sztucznej trawy na boisko jest kosztowniejsze niż założenie trawy naturalne, ale taka inwestycja szybko się spłaca. Użytkowanie wersji syntetycznej lub nawet hybrydowej (połączenie trawy sztucznej i naturalnej) pozwala znacząco wydłużyć żywotność podłoża.

sztuczna trawa wyglądająca jak naturalna

Ceny sztucznej trawy na boisko rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Wielu autoryzowanych dostawców oferuje atrakcyjne rabaty przy zamawianiu większej ilości - nawet kilka procent. Dodatkowo do całkowitego kosztu należy doliczyć jeszcze przygotowanie gruntu oraz montaż, ponieważ powinien on zostać wykonany profesjonalnie, by nawierzchnia spełniła swoje zadanie.