Inwestowanie w szeroko rozumiany rynek nieruchomości mieszkalnych w Polsce nadal jest uznawane przez analityków za jedną z najlepszych dostępnych obecnie form lokowania kapitału. Jak doskonale wiadomo, inwestycje w nieruchomości zasadniczo można podzielić na dwie główne kategorie:

  1. Inwestowanie w nieruchomości na wynajem
  2. Inwestowanie w nieruchomości, których cena powinna rosnąć w najbliższych latach

Z oczywistych względów, dwa wymienione modele wykazują daleko posunięte różnice pomiędzy sobą, zarówno jeżeli o sam mechanizm działania inwestycji, jak też sposób jej zwracania się, czyli  po prostu zyskowność.

W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć czytelnikowi tematykę zarabiania na wynajmie mieszkań. Czy ta forma inwestowania kapitału nadal jest opłacalna w warunkach polskiego sektora mieszkaniowego? Jakie czynniki przede wszystkim warunkują opłacalność wynajmowania mieszkań oraz na co należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o tego rodzaju inwestycji?

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem: co warto o tym wiedzieć?

Pierwszą i najważniejszą kwestię stanowi fakt, że wynajmowanie mieszkania nie w każdych warunkach okaże się inwestycją zyskowną. Wiele zależy tutaj od konfiguracji poszczególnych czynników.

Przede wszystkim, inwestor powinien już z góry wiedzieć, do jakiej konkretnie grupy klientów adresuje swoją inwestycją a następnie zadbać o to, aby profil oraz charakterystyka wystawionego na wynajem mieszkania odpowiadały profilowi oraz charakterystyce konkretnej grupy klientów.

Jeśli na przykład tą grupą klientów mają być studenci, warto zadbać przede wszystkim o odpowiednią lokalizację mieszkania, tj. odległość od miejscowych uczelni oraz ewentualnie klubów. Mieszkanie przeznaczone na wynajem przez studentów nie musi, rzecz jasna, cechować się najwyższym standardem: ta grupa klientów przeważnie szuka przede wszystkim odpowiedniej lokalizacji lokalu oraz w miarę przystępnej ceny.

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem: co warto o tym wiedzieć?

Zupełnie inaczej będzie przedstawiać się plan inwestycji, jeżeli docelową grupę klientów stanowią na przykład osoby zamożne. Jak wiadomo, to właśnie popyt na mieszkania ze strony tej kategorii klientów w ogromnej mierze przyczynia się do tego, że generalna sytuacja, w jakiej znajduje się polski rynek nieruchomości, jest tak korzystna.

W przypadku mieszkań lub apartamentów dedykowanych dla zamożnych klientów liczyć będą się przede wszystkim następujące faktory:

  1. Wysoki standard mieszkania, dotyczący również detali wykończenia
  2. Atrakcyjna architektura
  3. Odpowiednie położenie mieszkania(charakterystyka okolicy itd)

Co bardzo istotne, nieruchomości dedykowane dla najbardziej zamożnych klientów wcale nie muszą być koniecznie apartamentami położonymi na najwyższych piętrach wieżowców w centrum miasta. Często tacy klienci szukają czegoś przeciwnego: ciekawej architektury i spokojnej, malowniczej okolicy.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie charakteru inwestycji z pewnością warto również dokładniej przyjrzeć się już istniejącej sytuacji na lokalnym rynku nieruchomości. Możemy w ten sposób dostrzec lukę, którą przy odpowiednim podejściu uda się z sukcesem zapełnić.

Więcej informacji

Jeżeli chcesz dowiedzieć się o pożyczkach pod zastaw nieruchomości, wejdź na stronę pozyczpodzastaw.pl - sprawdź!