Zapraszamy na konferencję popularno-naukową „Dziedzictwo Sarmackie”, która odbędzie się 8 listopada 2017 roku w siedzibie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. Wydarzenie, organizowane w przeddzień obchodów Święta Niepodległości, ma za zadanie przybliżyć odbiorcom wybrane zagadnienia dotyczące dziedzictwa sarmackiego. Konferencja organizowana jest we współpracy z Towarzystwem Kultury Szlacheckiej „Sarmatia Ars Bendzinensis” w Będzinie. Udział w konferencji jest bezpłatny, obowiązuje jednak rejestracja (pod numerem 322017770 lub adresem email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
W konferencji zaprezentują swoje referaty czołowi polscy badacze i specjaliści, w tym: ks. dr Roman Kneblewski z Bydgoszczy, Henryk hr. Muszyński - Przeor Przeoratu Śląsko-Zagłębiowskiego Królewskiego Orderu Św. Stanisława, Rotmistrz Chorągwi Husarskiej Ziemi Katowickiej Rejent Jakub Pokojski czy prof. dr hab. UAM w Poznaniu Jacek Kowalski w podwójnej roli – jako prelegent oraz jako wybitny bard pieśni sarmackiej. Konferencję poprowadzi dziennikarz Wincenty Bryński.
Program konferencji przygotowano dla młodzieży licealnej, studentów, przedstawicieli historycznych grup rekonstrukcyjnych, wykładowców akademickich, animatorów i dyrektorów ośrodków kultury, dziennikarzy czy samorządowców.
Słowo pomysłodawcy konferencji, Marka Piotrowskiego (Prezesa Zarządu Towarzystwa Kultury Szlacheckiej „Sarmatia Ars Bendzinensis”):
W okresie ostatnich lat zauważa się narastające zainteresowanie wspólną historią, określającą tożsamość naszych przodków w skali lokalnej jak i całego narodu. Wiele pytań i wątpliwości powstaje wokół istnienia nieprawd, półprawd czy mistyfikacji, fałszywie określających rolę stanu średniego, głównie polskiej szlachty. Potoczna wiedza o naszej historii kształtowana była przede wszystkim przez artystyczne wizje literackie, malarskie czy filmowe, które nie najlepiej spełniają swoją rolę, dbając nie tyle o przedstawienie rzeczywistości i zrozumienie procesów dziejowych, ile o efektowne, najczęściej stylizowane obrazy przeszłości.
Różnice między widzeniem przeszłości przez historyków a spojrzeniem masowego czytelnika powieści historycznych czy widza wersji filmowych zachodzą poważne różnice. Utrudniają zrozumienie prawdziwego stanu rzeczy, doprowadzając do poważnych zniekształceń i do bezzasadnego generalizowania pewnych wyjątkowych zjawisk. To właśnie polska szlachta ze swoją bogatą kulturą oddziaływała na całokształt życia społecznego wzmacniając i wzbogacając kulturę ogólnonarodową, wywierając trwały wpływ na kształtowanie się naszego charakteru narodowego, co niewątpliwie umożliwiało wielu generacjom Polaków przetrwanie w trudnych okresach dziejowych i pozwalało zachować poczucie własnej indywidualności i godności. Umiłowanie swobód odbiło się na stosunku szlachty do wszystkich postępowych nurtów na świecie, a jej udział w zrywach narodowo - wyzwoleńczych nie ma sobie równych. Istniejący również pogląd, iż współczesne postawy, odwołujące się do takich cnót jak: umiłowanie wolności, ofiarność, patriotyzm, wymieszane ze skłonnością od wybujałego indywidualizmu do narodowej solidarności, rozrzutności czy brawury, bardzo łatwo przekładają się na język współczesny, dowodząc niezbicie, że echa sarmatyzmu słyszalne są również na początku XXI wieku.
Dlatego nie trudno dostrzec wśród średniego i młodego pokolenia Polaków wzrastające zainteresowanie naszą wspólną historią trwania narodu i jak z dumą świadomie i na swój współczesny sposób ją kontynuuje i utrwala.
I właśnie wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom i potrzebom powstała inicjatywa zorganizowania w przeddzień kolejnej rocznicy 11 Listopada 2017 roku - konferencji popularno – naukowej, przybliżającej wybrane zagadnienia dot. dziedzictwa sarmackiego
Program Konferencji Popularno-Naukowej „Dziedzictwo Sarmackie”
08.11.2017
Siedziba Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach
ul. Teatralna 4
godz. 10.30 – 11.45 „Magna Polonia” - Sarmacki ideał dumnej tożsamości narodowej (Korona – Litwa - Ruś, sarmackie dziedzictwo – kultura szlachecka)
Ks. prałat dr Roman Kneblewski
Proboszcz bydgoskiego Sacre-Coeur, propagator liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Studiował na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Wybitny znawca okresu Sarmacji
godz. 12.00 – 13.00 Królewski Order Św. Stanisława B.M. w Polsce (nakaz odwagi czynienia dobra ku chwalebnemu dzieł naśladowaniu – historia, statut, insygnia)
Przeor Henryk hr. Muszyński
Przeorat Śląsko - Zagłębiowski Orderu Świętego Stanisława, Sosnowiec
godz. 13.00-14.00 przerwa kawowa godz. 14.00 – 15.00 Sarmacja – obalanie mitów
Prof. dr hab. Jacek Kowalski
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (Zakład Historii Sztuki Średniowiecznej Instytut Historii Sztuki UAM), historyk sztuki, tłumacz, poeta, wybitny wykonawca, interpretator pieśni sarmackiej
godz. 15.15 – 16.00 Szkolenie rycerskie jako istotny element wychowania młodego szlachcica w XVI – XVII wieku
Rejent Jakub Pokojski
Rotmistrz Chorągwi Husarskiej Ziemi katowickiej, prezes i instruktor Signum Polonicum Oddział Śląski w Katowicach
godz. 16.30 Koncert „Dumy Staropolskie”
w wykonaniu Jacka Kowalskiego i Henryka Kasperczaka (Pomiędzy kreacją a rekonstrukcją. W poszukiwaniu formuły wykonawczej)
Organizatorzy:
- Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
- Towarzystwo Kultury Szlacheckiej „Sarmatia Ars Bendzinensis” Będzin
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.