Nie tylko joga i medytacja. Mniej znane sposoby na rozluźnienie ciała i umysłu

Joga czy medytacja to skuteczne metody relaksu, ale nie są jedynymi sposobami na to, by się rozluźnić. Poznaj cztery inne techniki, które mogą być dla Ciebie nowością i zaskoczeniem. Wszystkie działają!
Terapia dźwiękiem – jak fale wpływają na mózg?
Niektóre częstotliwości fal dźwiękowych, np. 432 Hz, realnie wpływają na redukcję napięcia w organizmie. Udowodniono, że eksponowanie się na muzykę stworzoną na bazie tej długości fali pozwala poczuć prawdziwe odprężenie.
Obniżenie ciśnienia i redukcja kortyzolu to tylko część plusów, a samoleczenie dźwiękiem jest znane od tysięcy lat – przykładem mogą być na przykład medytacyjne misy tybetańskie, które wydają z siebie dźwięki o leczniczych długościach fal. Działa to i jest praktykowane od wieków!
Aromaterapia i naturalne podejście
Inny nietypowy sposób na relaks to aromaterapia i stosowanie innych naturalnych środków dających rozprężenie skołatanym nerwom. Niektóre związki roślinne, na przykład lawenda czy rumianek, mają wpisane w swoje działanie właściwości rozluźniające. Fitoterapia, czyli leczenie zapachem, polega więc albo na inhalacji naparami, albo na korzystaniu z podgrzanych olejków eterycznych, np. w kominkach ze świeczką.
W dużych, głośnych zanieczyszczonych aglomeracjach miejskich często sięga się też po suplementy, jak np. adaptogeny czy produkty na bazie CBD. Niektórzy twierdzą, że kierunkiem jest klinika konopna w Katowicach. To miasto inne wielkie ośrodki mają tego typu placówki, które bywają chętnie odwiedzane przez poszukiwaczy relaksu.
Mikroruch i pulsing powięziowo-mięśniowy
Inna ciekawa technika to praca nad powięziami i mięśniami głębokimi. Mikroruchy, czyli napinanie i rozluźnianie mięśni, wpływają korzystnie na redukcję napięcia mięśniowego, które jest wynikiem długotrwałego stresu.
Relaksując w ten sposób ciało – relaksujesz też umysł. Wystarczy napinać i rozluźniać poszczególne grupy mięśni w statyczny sposób, możesz to robić nawet siedząc przy komputerze czy w tramwaju. Warto udać się też do fizjoterapeuty pracującego na powięziach, których masaż i stymulacja wpływają korzystnie na relaks i ukojenie nerwów.
Rysowanie automatyczne – oddychanie ręką
Rysowanie automatyczne to interesująca metoda, która imituje medytację czy praktyki mindfulness, jest jednak bardziej kreatywna i dla niektórych – ciekawsza. Rytmiczne, automatyczne ruchy ręką wpływają na układ limbiczny, który natychmiast się wycisza.
W tej technice nie chodzi o tworzenie dzieł sztuki, a o rysowanie byle czego w dowolnej formie, dowolnymi kolorami. Nie jest to arteterapia ani praktyka mająca za zadanie stworzenie obrazu, który będzie odzwierciedleniem Twojego stanu psychicznego. W takim rysowaniu nie chodzi o analizę, tego, co Ci wyszło, a o to, żeby… po prostu rysować.
Kartka, kredka, ołówek – i tyle. Rysuj przez 10 minut to, na co masz ochotę. Kreski, kółka, szybko, wolno – jak potrzebujesz. To naprawdę działa i pomaga zrelaksować się w sposób zakrawający o medytację w ruchu. Powodzenia!
Autor: Artykuł sponsorowany