Spotkanie z Izabelą Tumas i Zbigniewem Białasem na Śląskiej Scenie Literackiej w Katowicach
Spotkanie literackie w Katowicach zapowiada się wyjątkowo – poznajcie historie, które łączą przeszłość z teraźniejszością i odkrywają fascynujące tajemnice regionu!

Katowice ożywiają literackie opowieści w Black Woolf Cafe

Już 2 czerwca o godzinie 18:00 w klimatycznym Black Woolf Cafe przy ulicy 3 Maja 25 odbędzie się niezwykłe wydarzenie dla miłośników literatury. W ramach cyklu Śląska Scena Literacka mieszkańcy Katowic będą mieli okazję spotkać się z dwojgiem wybitnych autorów – Izabelą Tumas oraz Zbigniewem Białasem. Spotkanie poprowadzą Weronika Górska i Radek Kobierski.

Wydarzenie jest dostępne także dla osób niewidomych i słabowidzących, co podkreśla otwartość organizatorów na różnorodność odbiorców. To doskonała okazja, by zanurzyć się w literackie światy, które poruszają ważne tematy społeczne i historyczne związane z regionem.

Katowiczanie poznają historie z Zagłębia i Sosnowca oczami lokalnych pisarzy

Izabela Tumas to autorka, która dopiero niedawno spełniła swoje marzenie o debiucie powieściowym. Jej książka „Tatko” ukazała się w 2024 roku i już zdobywa uznanie czytelników oraz krytyków. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, znana również jako blogerka i popularyzatorka historii związanych z Będzinem, dzieli się opowieścią pełną emocji i trudnych wspomnień.

„Autorka sprawnie snuje opowieść niczym baśń, którą dorośli czytają sobie do poduszki i się boją. Boją się, że wrócą wspomnienia, boją się, że schemat się powtórzy. Boją się pamiętać i boją się zapomnieć. Bo życie z alkoholikiem wyostrza zmysły. Wymusza wysoką wrażliwość na dźwięki. Zmusza do wyrobienia sobie nawyku zapobiegania i unikania. Przewidywania reakcji. Jakby się było na wojnie. Ciągle w trybie walki, w trybie przetrwania. Nawet chwilowy spokój jest pozorny i zawsze podszyty strachem”.

Z kolei Zbigniew Białas to profesor nauk humanistycznych i literaturoznawca, który od lat fascynuje się historią Sosnowca – miasta często pomijanego na mapie literackiej Polski. Jego powieści historyczno-kryminalne przenoszą czytelników w świat dawnego Zagłębia Dąbrowskiego, a dylogia „Kafelek Mistrza Alojzego” stała się ważnym głosem dla tego miejsca.

„Każde większe miasto powinno mieć taką książkę. Bo jest to książka o Sosnowcu. Sosnowiec jest jej głównym bohaterem. Są tu oczywiście liczne postacie pierwszoplanowe, drugoplanowe (tu tytułowy mistrz Alojzy) i epizodyczne (w tym Jan Kiepura, Pola Negri i Nikołaj Krylenko). Ale główną rolę gra miasto. Taka monumentalna powieść jest wybitnie miastotwórcza. Przyda się Sosnowcowi. Sięgnąłem po tę książkę, bo sam jestem z Sosnowcem trochę związany – spędziłem tam pięć lat. I cieszę się, że sięgnąłem”.

Spotkanie to nie tylko okazja do rozmowy o literaturze, ale także do refleksji nad bogactwem kulturowym regionu śląsko-zagłębiowskiego oraz nad tym, jak historia wpływa na współczesną tożsamość mieszkańców.


Na podstawie: Katowice Miasto Ogrodów