
Katowice stawiają czoła inwazyjnym żółwiom w miejskich stawach. Fundacja Oceanika rozpoczęła wyjątkową akcję, która ma na celu ochronę lokalnej przyrody i zapewnienie bezpieczeństwa zwierzętom. Sprawdź, gdzie i jak przebiegają działania oraz co czeka odłowione żółwie!
- Akcja ratunkowa dla żółwi w katowickich zbiornikach wodnych
- Co dalej z odłowionymi żółwiami? Opieka i azyl pod Kielcami
Akcja ratunkowa dla żółwi w katowickich zbiornikach wodnych
W Katowicach ruszyły specjalistyczne działania mające na celu ograniczenie populacji inwazyjnych gatunków żółwi ozdobnych, które pojawiły się w dwóch popularnych miejskich akwenach: na stawie Maroko, położonym na Osiedlu Tysiąclecia, oraz na Stawie Łąka. Inicjatorem i wykonawcą prac jest Fundacja Oceanika, działająca na zlecenie Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice.
Odłów tych egzotycznych gadów odbywa się za pomocą nowoczesnych pułapek plażowiskowych, które są bezpieczne i nie powodują urazów u zwierząt. W niektórych przypadkach stosowany jest także ręczny odłów z użyciem podbieraka. Wszystkie metody zostały dobrane tak, aby minimalizować stres i ryzyko dla żółwi.
Co dalej z odłowionymi żółwiami? Opieka i azyl pod Kielcami
Po złapaniu, każdy żółw trafia do lekarza weterynarii, który dokładnie ocenia jego stan zdrowia. Następnie zwierzęta przewożone są do azylu Fundacji Oceanika w Chrustach koło Kielc. Tam otrzymują profesjonalną opiekę i warunki dostosowane do ich potrzeb. Dzięki temu mieszkańcy Katowic mogą mieć pewność, że działania podejmowane przez miasto są odpowiedzialne i humanitarne.
Ta inicjatywa to ważny krok w kierunku zachowania równowagi ekologicznej naszych miejskich zbiorników wodnych oraz przeciwdziałania negatywnym skutkom obecności obcych gatunków, które mogą zaburzać naturalne środowisko.
Na podst. UM Katowice