Mocne emocje na inauguracji wystawy „Moj Opa tyż boł deportuwany” w regionie

Wojewoda Śląski Marek Wójcik

uczestniczył w inauguracji wyjątkowej wystawy „Moj Opa tyż boł deportuwany”, która została zorganizowana przez Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. To wydarzenie ma na celu upamiętnienie jednego z najtragiczniejszych momentów w historii Górnego Śląska – Tragedii Górnośląskiej.

Wystawa w Katowicach przyciąga uwagę mieszkańców

Wystawa, która odbyła się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, jest nie tylko hołdem dla ofiar masowych deportacji, ale także próbą przywrócenia pamięci o tym dramatycznym okresie. Na początku 1945 roku mieszkańcy regionu stali się ofiarami brutalnych represji i zbrodni ze strony Armii Czerwonej. - Tragedia Górnośląska przez zbyt długi czas była przemilczana i zapomniana. W jej 80. rocznicę chcemy mówić o niej głośno w naszym regionie, całej Polsce, a także na arenie międzynarodowej - podkreślił Wojewoda Śląski podczas otwarcia wystawy.

Nowoczesne technologie na wystawie w Katowicach

Ekspozycja składa się z innowacyjnych modułów w formie prostopadłościanów, na których umieszczono fotografie, opisy oraz wspomnienia deportowanych. Wystawa wykorzystuje nowoczesne technologie, takie jak kody QR, które umożliwiają dostęp do dodatkowych materiałów i informacji. Dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, wystawa była wcześniej prezentowana również w Senacie RP.

To wydarzenie to nie tylko okazja do refleksji nad przeszłością, ale także do zaangażowania społeczności lokalnej w dyskusję na temat pamięci historycznej. Mieszkańcy Katowic mają szansę lepiej poznać historię swojego regionu i oddać hołd tym, którzy cierpieli podczas Tragedii Górnośląskiej.


Źródło: Urząd Wojewódzki