W dniach 13-16 listopada 2024 roku Katowice będą gościć wyjątkowy cykl wydarzeń poświęconych twórczości Czesława Miłosza. To doskonała okazja, aby odkryć na nowo jego poezję w towarzystwie znakomitych gości i ekspertów. Spotkania odbędą się w Bibliotece Śląskiej oraz Kinoteatrze Rialto, a ich program obfituje w różnorodne formy artystyczne, które z pewnością przyciągną miłośników literatury. Obchody Roku Miłosza zainspirują do głębokiego zanurzenia się w jego dzieła i refleksji nad ich znaczeniem.
- Spotkania z Miłoszem w Bibliotece Śląskiej
- Dyskusje i wspólne czytanie wierszy
- Filmowe spojrzenie na twórczość Miłosza
Spotkania z Miłoszem w Bibliotece Śląskiej
Pierwszy dzień wydarzeń, 13 listopada, rozpocznie się w Bibliotece Śląskiej, gdzie wstęp na wszystkie atrakcje będzie wolny. O godzinie 17.00 odbędzie się wykład prof. Andrzeja Franaszka zatytułowany „Alergia na polskość. Miłosza zmagania z ojczyzną”, który wprowadzi uczestników w tematykę związaną z relacją poety z jego krajem. Po wykładzie, o 18.00, nastąpi otwarcie wystawy „Nie ma we mnie czarodziejstwa słów”, która przybliży nietuzinkowy życiorys Miłosza. Dzień zakończy minirecital Czesława Mozila o godzinie 19.00, w ramach którego artysta zaśpiewa utwory inspirowane poezją Miłosza.
Dyskusje i wspólne czytanie wierszy
Kolejny dzień, 14 listopada, również będzie obfitował w interesujące wydarzenia. O godzinie 18.00 w Bibliotece Śląskiej rozpocznie się dyskusja pod hasłem „W służbie polskiej poezji. Czesław Miłosz: prorok czy hamulcowy?”, w której udział wezmą Pola Dwurnik, Urszula Honek oraz Jerzy Illg. Prowadzenie dyskusji powierzono Bartłomiejowi Majzelowi. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do refleksji nad rolą Miłosza w polskiej literaturze. Po dyskusji, o 19.30, odbędzie się wspólne czytanie wierszy Czesława Miłosza, co pozwoli uczestnikom na bezpośrednie zanurzenie się w jego twórczości.
Filmowe spojrzenie na twórczość Miłosza
Ostatni dzień cyklu, 16 listopada, będzie miał miejsce w Kinoteatrze Rialto, gdzie zaplanowano wydarzenia biletowane. O godzinie 18.00 wyświetlone zostaną filmy dotyczące Miłosza, w tym „Czciciel rzek” w reżyserii Andrzeja Miłosza oraz „Walc z Miłoszem” w reżyserii Joanny Helander i Bo Persson. Po projekcjach odbędzie się dyskusja z udziałem Wojciecha Bonowicza, Joanny Helander i Jarosława Makowskiego, którą poprowadzi Artur Madaliński. Całość wydarzeń zakończy film „Czarodziejska Góra. Amerykański portret Czesława Miłosza”, reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, który z pewnością dostarczy uczestnikom wielu emocji i refleksji na temat życia oraz twórczości tego wielkiego poety.
Cykl „Miłosz jak świat” to nie tylko okazja do poznania twórczości jednego z najwybitniejszych polskich poetów, ale także do głębszej refleksji nad jego wpływem na kulturę i społeczeństwo. Warto wziąć udział w tych wydarzeniach, aby poczuć moc poezji Miłosza oraz zainspirować się jego słowami.
Organizatorzy: Biblioteka Śląska w Katowicach, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja kultury im. Krystyny Bochenek, Instytucja Filmowa Silesia Film, Wydawnictwo Znak.
Według informacji z: Miasto Ogrodów