Dwuteownik w budownictwie – wszystko, co musisz wiedzieć, by zachować najwyższą jakość pracy

Dwuteowniki, obok teowników, to podstawa wielu konstrukcji. Ich charakterystyczny profil w kształcie litery „H” sprawia, że są niezastąpione w budownictwie, przemyśle i wielu innych dziedzinach. Wśród kształtowników hutniczych prym wiodą nie tylko teowniki, ale również wszechstronne i niezwykle popularne wspomniane dwuteowniki. Ich charakterystyczny przekrój poprzeczny, przypominający dwie odwrócone litery „T” lub pojedynczą „H” (tzw. H-Profil) to nieodzowny element konstrukcyjny, który stosowany jest w wielu dziedzinach. Budownictwo, przemysł i budowa maszyn to tylko niektóre z branż. Co jeszcze musisz wiedzieć o tym materiale?

Dwuteownik stalowy – co to za materiał?

Dwuteownik stalowy to profil hutniczy o przekroju poprzecznym w kształcie litery „H”, wytwarzany poprzez gorące walcowanie stali. Dzięki swojej wytrzymałości i wszechstronności jest jednym z najczęściej stosowanych elementów konstrukcyjnych.

Różne rodzaje dwuteowników, różniące się wymiarami i właściwościami, znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach budownictwa i przemysłu. Można wyróżnić wiele rodzajów wyrobów dwuteowych, w tym dwuteowników aluminiowych, z których każdy charakteryzuje się nieco innymi właściwościami oraz przeznaczeniem:

  • HEB (franc. Haut Epaisseur à Largeur Etendue Beaumont) – obecnie najbardziej popularny rodzaj dwuteownika o szerokich półkach, zapewniający dużą sztywność i nośność; znajduje zastosowanie w konstrukcjach nośnych budynków, mostów, wiaduktów i hal przemysłowych,
  • HEA (franc. Haut Epaisseur Normal) – dwuteownik o standardowej szerokości półek, mniej sztywny niż bliźniacze HEB, ale dzięki temu ma mniejszą masę całkowitą; jest stosowany w konstrukcjach o mniejszych obciążeniach, takich jak budynki jedno- i dwukondygnacyjne, stropy i schody,
  • HEM (franc. Haut Epaisseur Moyenne) – dwuteownik o wąskich półkach, najmniej sztywny z omawianych typów, ale również o najmniejszej masie, przez co jest stosowany w konstrukcjach o niewielkich obciążeniach, takich jak elementy dachowe i regały,
  • IPN (I Profil Normal) – dwuteownik symetryczny, który w przekroju wzdłużnym przypomina literę „I”; generalnie jest mniej sztywny niż HEB, HEA i HEM, ale łatwiejszy w obróbce; stosowany w konstrukcjach o mniejszych obciążeniach, takich jak okna, drzwi i słupy.

Jakość dwuteowników a rodzaj konkretnego projektu budowlanego

Dwuteowniki, zwłaszcza te produkowane przez najlepsze na rynku hurtownie stali, to niezwykle wytrzymałe i sztywne elementy konstrukcyjne. Dzięki swoim właściwościom doskonale przenoszą duże obciążenia. Łatwość obróbki sprawia, że są wygodne w montażu i łączeniu z innymi materiałami. Przykładem ich wszechstronności jest dwuteownik 140, stosowany zarówno w budownictwie, jak i przemyśle.

Wybór odpowiednich dwuteowników to decyzja, która ma bezpośredni wpływ na trwałość, bezpieczeństwo i efektywność każdej konstrukcji. Jakość tych elementów jest ściśle powiązana z rodzajem realizowanego projektu budowlanego. Za każdym razem ważna jest przemyślana decyzja dotycząca konkretnego zakupu, jak np. dwuteownika stalowego 3m, którego należy transportować w odpowiednich warunkach.

Pamiętaj, że więcej informacji o dwuteownikach można znaleźć na stronie czołowego dostawcy wyrobów stalowych: https://moris.eu/pl/stal/dwuteowniki/c/I-PROFILE.

Gdzie konkretnie zastosujemy dwuteowniki?

Dwuteowniki posiadają odpowiednio mocny układ konstrukcyjny, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie w popularnych gałęziach przemysłu. Oto kilka przykładów:

  • różnego rodzaju wzmocnienia w przemyśle budowy maszyn oraz budownictwie – służą do wzmacniania ścian, bram, okien, a także drzwi,
  • ramy maszyn i urządzeń, głównie z zastosowaniem dwuteowników 140 ukształtowanych w technologii na gorąco,
  • dachy – z dwuteowników można budować krokwie, czyli belki skośne podtrzymujące więźbę dachową,
  • elementy konstrukcyjne – dwuteowniki są popularne jako belki stropowe, nadproża drzwiowe i okienne, słupy, podpory, elementy szkieletów budynków.