Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

Wraz ze świadomością ekologiczną, zwiększa się również liczba osób decydujących się na inwestycję w fotowoltaikę. Ty również rozważasz jej zakup, jednak nie wiesz, ile może kosztować? W artykule poznasz średnie ceny takiej inwestycji.

Jakie czynniki wpływają na ostateczny koszt fotowoltaiki?

Zastanawiasz się, ile może kosztować fotowoltaika dla domu? Ostateczna cena jest uzależniona od wielu czynników:

  • panele fotowoltaiczne – to jeden z najdroższych elementów instalacji, cena jest uzależniona m.in. od zastosowanego materiału czy mocy,
  • inwerter – urządzenie to zarządza instalacją fotowoltaiczną, a o jego wyborze decyduje m.in. moc paneli,
  • magazyn energii – magazyn energii pozwala gromadzić prąd z własnej produkcji bez przekazywania go do sieci, to kosztowne urządzenie, jednak nie jest obowiązkowym elementem instalacji,
  • wykonanie konstrukcji nośnej – tutaj cena będzie zależeć m.in. od tego, czy system montowany jest na gruncie, czy na dachu,
  • montaż instalacji fotowoltaicznej – montaż całej instalacji wpływa na jej działanie, dlatego warto powierzyć go profesjonalistom.

Nie da się więc jednoznacznie określić, ile kosztuje fotowoltaika. W każdym przypadku ostateczna cena będzie się różnić.

Typ ogniwa a cena fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne stanowią istotną część ostatecznej ceny za fotowoltaikę. Na rynku dostępne są trzy rodzaje ogniw fotowoltaicznych:

  • monokrystaliczne – ich cechą charakterystyczną jest ciemnoniebieski, a nawet czarny kolor, ogniwa te wykonywane są z monokryształu krzemu, ich sprawność plasuje się na poziomie 15-20%, pojedynczy panel kosztuje od 750 do 1500 złotych,
  • polikrystaliczne – posiadają jasnoniebieski kolor oraz kształt kwadratu, wykonuje się je z polikryształu krzemu, sprawność wynosi około 14-16%, a cena za pojedynczy panel to średnio 600-800 złotych,
  • cienkowarstwowe – ich sprawność wynosi średnio 12%, są to najtańsze ogniwa, jednak nie cieszą się zbyt dużą popularnością.

Najlepszym i najczęstszym wyborem są zdecydowanie ogniwa monokrystaliczne. Powyższa sprawność określa zdolność do przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną. Średni koszt samych paneli fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego wynosi około 9 tysięcy złotych.

Średnie ceny za fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego

Domowe instalacje fotowoltaiczne najczęściej posiadają moc od 3 do 10 kWp. Instalacje o najniższej mocy zaspokoją potrzeby 3-osobowej rodziny o niewielkim zapotrzebowaniu energetycznym. Z kolei moc 10 kWp będzie idealnym wyborem dla rodziny o bardzo dużym zapotrzebowaniu energetycznym lub dla gospodarstwa kilkupokoleniowego.

Średnie ceny za instalacje fotowoltaiczne o określonej mocy są następujące:

  • fotowoltaika 3 kWp – 13-20 tysięcy złotych,
  • fotowoltaika 5 kWp – 24-30 tysięcy złotych,
  • fotowoltaika 7 kWp – 34-41 tysięcy złotych,
  • fotowoltaika 10 kWp – 50-60 tysięcy złotych.

Są to jednak przybliżone kwoty, które dodatkowo mogą zostać zmniejszone dzięki skorzystaniu z dostępnych dofinansowań.

Dlaczego na fotowoltaice nie warto oszczędzać?

Instalacja fotowoltaiczna to spora inwestycja finansowana, jednak wcale nie oznacza to, że warto na niej oszczędzać. Niskiej jakości panele będą charakteryzować się krótszą żywotnością i ograniczoną wydajnością. Istnieje wówczas większe ryzyko wystąpienia awarii, z kolei możliwość pozyskiwania energii będzie ograniczona.

Nieznany producent oznacza również brak realnej gwarancji na poszczególne komponenty i tym samym – konieczność ich wymiany na własny koszt. W dłuższej perspektywie tanie komponenty zdecydowanie się nie opłacają.

Oszczędności nie przyniosą korzyści również w przypadku zlecenia montażu instalacji fotowoltaicznej. Zadanie to należy powierzyć rzetelnej i profesjonalnej firmie, która posiada niezbędną wiedzę. Jeśli zajmie się tym osoba, która nie posiada odpowiednich kwalifikacji, może zostać popełnionych wiele błędów. Te z kolei przyczyniają się do powstawania awarii, uszkodzeń i nieprawidłowego działania fotowoltaiki. Niestety nie zawsze da się odwrócić skutki nieodpowiedniej instalacji.