W 2023 r. rekordowo wysokie kary za brak OC dla kierowców z Katowic

Jak to zwykle bywa, nowy rok przyniósł liczne podwyżki różnego rodzaju opłat, które dotknęły również mieszkańców Katowic. Dotyczą one m.in. kar za brak obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia OC, które od początku 2023 r. znacząco wzrosły. Warto jednak pamiętać, że grzywna administracyjna może być tylko jedną z konsekwencji w razie nieposiadania polisy od odpowiedzialności cywilnej.

Polisa OC obowiązkowa dla każdego auta

Posiadanie ubezpieczenia pojazdu pozostaje od wielu lat obowiązkowe dla kierowcy wsiadającego do auta, a zobligowany do jego wykupienia jest właściciel samochodu. Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach, każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi być objęty OC – w przeciwnym razie formalny właściciel musi się przygotować na wysokie kary finansowe. Nie dotyczy to jedynie niektórych typów aut, np. zabytkowych, o których ubezpieczeniu przeczytasz więcej na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu-zabytkowego/. Co ważne, istnieje możliwość nałożenia kary niezależnie od tego, jak długo pojazd pozostaje bez ważnej polisy – nawet jeden dzień bez ubezpieczenia może oznaczać sankcje. Tymczasem od początku 2023 r. ich wysokość znacząco wzrosła dla kierowców zarówno z Wrocławia, jak i pozostałych miejscowości w Polsce.

Biorąc pod uwagę wszystkie obowiązujące w Polsce ubezpieczenia samochodowe, OC jest jednym obowiązkowym, którym musi być objęty każdy pojazd. A skoro istnieje jakiś obowiązek, muszą być też kary za jego nieprzestrzeganie – nie inaczej jest w tym przypadku. Instytucją uprawnioną do ich nakładania jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w skrócie UFG. Co ważne, sankcje mogą zostać ustanowione nawet bez konieczności kontroli drogowej. W jaki sposób?

Ile zapłacisz za brak OC

Otóż UFG dysponuje bazami danych, w których na bieżąco widoczne są wszystkie samochody zarejestrowane w Polsce. System obejmuje także informacje na temat ich ubezpieczenia, w związku z czym urzędnicy mogą znaleźć pojazdy bez OC we własnym zakresie, bez potrzeby fizycznego sprawdzania kierowcy podczas kontroli drogowej, która jeszcze kilkanaście lat temu była koniecznością, aby można było nałożyć karę finansową. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie liczba samochodów bez obowiązkowego ubezpieczenia znacząco zmalała. Na jak wysokie kary powinni się zatem przygotować kierowcy poruszający się po drogach autem bez polisy?

Na wstępie należy zaznaczyć, że kwota może być różna, ponieważ jej wartość zależy od dwóch zmiennych: rodzaju pojazdu i czasu, w trakcie którego pozostał on bez OC. Istnieją                                          3 przedziały czasowe:

  • 1-3 dni,
  • 4-14 dni,
  • powyżej 14 dni.

Jeśli chodzi o rodzaj pojazdu, najmniejsze kary za brak OC dotyczą właścicieli motocykli i skuterów – odpowiednio 230, 580 i 1160 zł. Z kolei w przypadku samochodów osobowych kwoty zwiększają się do 1400, 3490 i 6980 zł, podczas gdy dla ciężarówek i autobusów aż do 2090, 5240 i 10 470 zł. Jak więc widać, mówimy o naprawdę dużych sumach, które mogą być bolesne dla większości kierowców.

Podawane kwoty są na tyle wysokie, że wielokrotnie przekraczają ceny OC dla mieszkańców Katowic i wszystkich innych miejscowości w Polsce. Krótko mówiąc, zdecydowanie bardziej opłaca się wykupić obligatoryjną polisę od odpowiedzialności cywilnej kierowcy niż popróbować uciec przed tym obowiązkiem, tym bardziej że wykrycie pojazdów bez ubezpieczenia jest obecnie łatwe jak nigdy wcześniej. Jeśli więc niedługo Twoja polisa wygasa, koniecznie pamiętaj o jej przedłużeniu lub nabyciu nowej, np. w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.