MO Katowice: Orkiestra MASO z Charkowa
W ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca pn. wspieraMY Ukrainę” , Katowice Miasto Ogrodów gości w swojej siedzibie Orkiestrę MASO z Charkowa pod kierownictwem merytorycznym Jurka Dybała. W ramach rezydencji artyści będą realizować własne projekty, a także włączą się w działania prowadzone przez KMO. Pierwszym z nich jest koncert z serii Muzyka i … Polityka: Wojciech Korfanty” (Więcej TUTAJ) który odbędzie się w Mieście Ogrodów już jutro (10.11) o godz. 12.00
Dmitrij Bortniański uwertura do opery Alkid”
Ignacy Jan Paderewski Menuet w wersji na smyczki
Fryderyk Chopin Polonez A-dur w wersji na orkiestrę symfoniczną
Stanisław Moniuszko Mazur z opery Straszny Dwór” na orkiestrę symfoniczną
Orkiestra MASO z Charkowa
Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy Słobożański” z Charkowa to pierwsza i jedyna pełnoetatowa profesjonalna orkiestra młodzieżowa w Ukrainie. Została założona w 1993 by już rok później święcić sukcesy na Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych w Kopenhadze, gdzie otrzymała tytuł najlepszej młodzieżowej orkiestry europejskiej 1994 roku. Ideę powstania i sposób funkcjonowania zespołu można porównać do działającej w Polsce Orkiestry Sinfonia Juventus, w której młodzi muzycy uczą się funkcjonowania w profesjonalnym zespole artystycznym, swoimi występami wzbogacając życie kulturalna kraju. Orkiestra MASO, w której szeregach zasiadają obecnie najbardziej utalentowani młodzi muzycy z całej Ukrainy przed wybuchem wojny dawała regularne, cotygodniowe koncerty abonamentowe dla charkowskiej publiczności z udziałem uznanych światowych solistów i dyrygentów, takich jak: Kirill Karabits, Elizabeth Pitcairn, Daniel Austrich, Arkady Shilkloper, Theodore Kuchar, Laszlo Fenyo, Alexey Stadler, Dionysius Grammenos, Allina Vlasenko, Valeriy Sokolov. W roku 2008 w dowód uznania zasług dla rozwoju kultury ukraińskiej Orkiestra otrzymała oficjalny, państwowy tytuł Zespołu Akademickiego, który jest wyrazem najwyższego uznania w Ukrainie dla tego typu instytucji.
W wyniku inwazji rosyjskiej na Ukrainę zespół Zespół stracił podstawy egzystencji i możliwość funkcjonowania w swoim, szczególnie tragicznie doświadczonym działania wojennymi mieście. Swój nowy artystyczny dom MASO odnalazła, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce. Początkowo w gościnnym Międzynarodowym Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, następnie zaś w Lublinie, Zakopanem, Wrocławiu i Szklarskiej Porębie. Obecnie, w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, Orkiestra rezyduje w Katowicach, funkcjonując pod skrzydłami Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy wsparciu organizacyjnym stowarzyszenia Stowarzyszenia Purpurowy Stradivarius Polska oraz merytorycznym dyrygenta, animatora życia kulturalnego oraz muzyka Filharmoników Wiedeńskich Jurka Dybała.
Codzienna praca artystyczna odbywa się pod kierunkiem młodego dyrygenta i klarnecisty MASO Vitalija Liashko.
W trakcie dotychczasowego pobytu w Polsce w ramach koncertów Solidarni z Ukrainą Orkiestra wystąpiła m. in. w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Śląskiej oraz na festiwalu Emanacje, koncertując z takimi solistami i dyrygentami jak: Elisabeth Elizabeth PitcarinPitcairn, Vanessa Benelli Mosell, Juan Carlos Fernández-Nieto, Giuseppe Mengoli, Vincent Kozlovsky.
W sierpniu tego roku charkowski zespół wziął też udział w interdyscyplinarnym wydarzeniu zatytułowanym Symfonia Wolności” odbywającym się na słynnym Heldenplatz przed pałacem cesarskim w Wiedniu.
W trakcie koncertu, oprócz utworów kompozytorów ukraińskich (Bortniański, Skoryk) zabrzmiała V Symfonia Ludwiga van Beethovena pod dyrekcją Jurka Dybały, zaś występ uświetniła swoim udziałem śpiewaczka Opery WiedeńskiejZoryana Kushpler.
Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, miasto-ogrodow.eu/news/view/id/933
Autor: krystian