Jak znaleźć dobrego adwokata w Katowicach?

Zapotrzebowanie na adwokatów stale rośnie. Prawo to skomplikowana dziedzina, która wymaga odpowiednich specjalistów. Jeśli masz problemy prawne, i szukasz adwokata w Katowicach, podpowiadamy, czym powinien charakteryzować się taki specjalista.

Czym powinien charakteryzować się dobry adwokat?

Adwokaci sporządzają opinie i pisma sądowe, udzielają porad prawnych i opracowują akty prawne. Jest to podobny zakres działań do prac prawników, jednak adwokat może dodatkowo reprezentować klienta przed sądem czy urzędem. Uprawnia go do tego aplikacja adwokacka, jaką musi on ukończyć, a która trwa trzy lata. Adwokat to więc przede wszystkim osoba, która ma ukończone zarówno studia prawnicze, jak i aplikację adwokacką. Taka aplikacja przygotowuje do wszechstronnej praktyki zawodowej. W Katowicach, studia prawnicze można ukończyć między innymi na Uniwersytecie Śląskim.

Aby mądrze wybrać specjalistę, warto zwrócić uwagę zarówno na wykształcenie, jak i doświadczenie zawodowe wybranego przez nas prawnika. Pomóc w tym mogę opinie w Internecie, a także lista zakończonych sukcesem spraw, które powinny być dostępne dla klientów. Dobry adwokat z Katowic pomoże rozwiązać szereg problemów prawnych, jednak przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na zakres prawa, w którym się specjalizuje. W Katowicach znajdziemy zarówno specjalistów od prawa dla cudzoziemców, prawa spadkowego, jak i duże kancelarie, które zatrudniają ekspertów z różnych obszarów prawa.

W jakich sprawach pomoże adwokat?

Jak już wspomnieliśmy, prawo to dziedzina o wielu różnych gałęziach. Każdy adwokat ma swój dział, w którym się specjalizuje. Są adwokaci, którzy głównie udzielają porad i konstruują pisma, większość z nich jednak często prowadzi sprawy sądowe. Adwokat może specjalizować się w prawie:

  • karnym,
  • karnoskarbowym,
  • gospodarczym,
  • administracyjnym,
  • pracowniczym,
  • budowlanym,
  • cywilnym,
  • rodzinnym,
  • egzekucyjnym,
  • spadkowym.

Kancelarie adwokackie bardzo często specjalizują się w kilku dziedzinach prawa naraz, jednak jeśli obszar dziedzin, który oferuje dana kancelaria jest zbyt szeroki, powinno to wzbudzić Twoją czujność. Najlepiej jest dobrać kancelarię pod kątem konkretnego problemu prawnego, a adwokata pod względem oferowanej przez niego specjalizacji.

Czy w Katowicach trudno jest znaleźć dobrego adwokata?

Katowice, jak i cały region śląski to rozwinięta i wciąż idąca do przodu metropolia. Im więcej ludzi zamieszkuje dany rejon i im więcej różnego rodzaju zależności między nimi tworzy się na konkretnym terenie, tym zagęszczenie kancelarii prawniczych będzie większe. W Katowicach można znaleźć wiele dobrych kancelarii adwokackich, które oferują pomoc w różnych przypadkach. Stąd też znalezienie najlepszej kancelarii może być dużym wyzwaniem. W przypadku poszukiwania dobrego adwokata warto jest jednak przede wszystkim sprawdzić całą kancelarię pod kątem doświadczenia oraz ilości wygranych spraw. Należy jednak pamiętać, że żadna kancelaria nie może pochwalić się stuprocentową skutecznością wygranych spraw – porażki są potrzebne, ponieważ dzięki nim dany adwokat i kancelaria wzrasta. Warto jednak wybrać taką kancelarię, która ma na swoim koncie większość wygranych spraw w interesującej Cię dziedzinie prawnej.