Gdzie warto wybrać się na sushi w Katowicach?Sushi to coraz popularniejsze danie, za którym szaleją już setki tysięcy Polaków. Knajpek, oferujących specjał jest coraz więcej, trudno jest więc w tym gąszczu wybrać naprawdę dobre sushi. Gdzie iść na sushi w Katowicach? Podpowiadamy.

Gdzie na sushi w Katowicach?

Katowice to miasto, które cały czas się zmienia. Tworzą się nowe lokale gastronomiczne, a wiosną i latem ogródki piwne pulsują życiem. W mieście jest co najmniej kilka lokali sushi, a najlepsze z nich to:

Sakana Sushi & Sticks

To niewielka restauracja, mieszcząca się na Brynowie, przy ulicy Gawronów 6/4. Znajdziesz tutaj przygotowane przez sushi masterów japońskie specjały w niemalże każdej formie, a także inne przekąski, takie jak ostrygi. Jeśli chcesz spróbować prawdziwego sushi, zdecydowanie warto pójść do Sakana Sushi & Sticks Katowice. Lokal specjalizuje się w japońskiej kuchni fusion, realizuje także dowozy.

Mijuba 

Lokal mieszczący się na ulicy Dworcowej, gdzie można zjeść niedrogie sushi w wersji wege oraz klasycznej. Jeszcze przed pandemią, restauracja serwowała klasyczną formę podawania sushi poprzez możliwość wyławiania talerzyków z płynącego prosto z kuchni „potoczka” znajdującego się obok stolików.

Sweet Sushi 

To miejsce, które przyciąga fanów sushi swoją różnorodnością. Znajdziemy tutaj potrawy na słodko i na słono, a dania są najwyższej jakości. Lokal mieści się w Katowicach na ulicy Saint Etienne, w dzielnicy Zawodzie.

Midori Sushi 

Miejsce, które świetnie obrazuje stwierdzenie „sushi to go”. Lokal posiada co prawda kilka stolików, jednak większość swoich zamówień realizuje na wynos. Znajdziesz tutaj sushi w tempurze czy hosomaki w wersji wegetariańskiej, a wszystko w rozsądnych cenach. Lokal mieści się w Ligocie, na ulicy Panewnickiej.

Skąd wzięło się sushi?

Prawdziwe sushi to, jak można się domyślać, niekoniecznie rolka wodorostów wypełniona ryżem. Pierwsze sushi powstało w Chinach, nie w Japonii, jednak rozpropagowali je buddyści, którzy nie jedli mięsa – sushi było surową rybą, konserwowaną w ryżu. Wkładając słodkowodne ryby do ryżu, próbowano zachować ich właściwości, jednak taki sposób powodował, że zboże po jakimś czasie fermentowało. Pierwotne sushi to więc ryba w ryżu, na wpół sfermentowana, na wpół surowa. Z biegiem lat, znaczenie słowa „sushi” zmieniło się, i pojawiały się coraz to nowe warianty, które możemy w niektórych knajpkach znaleźć również dziś – na przykład temaki-zushi to zwinięty rożek z wodorostów z dodatkiem różnych składników, luźno włożonych do środka, a inari-zushi to ryż i inne składniki obtoczone smażonym tofu.

Sushi w domu czy na mieście w Katowicach?

Składniki do sushi możemy dzisiaj kupić w wielu sklepach. Wiele osób decyduje się na przyrządzenie tego smacznego dania samodzielnie. Jest to doskonała przekąska na imprezy czy randkę. Jednak wyjście na sushi również może być pewnego rodzaju rytuałem, a specjały oferowane w niektórych knajpkach zwalają z nóg. Sushi to smaczna i aromatyczna podróż, w którą możesz wybrać się, nie wyjeżdżając ze swojego miasta.