Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym, pozwalającym obejrzeć jelito grube. Polega ono na wprowadzeniu kolonoskopu (długiego, giętkiego aparatu) do jelita grubego. Najczęściej kolonoskopię przeprowadza się w celach diagnostycznych, ale także leczniczych. To również badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Jak przygotować się do kolonoskopii i jaki jest jej przebieg?
Kolonoskopia — czym jest?
Kolonoskopia to badanie, które pozwala wykryć nieprawidłowości w obrębie jelita grubego.
Badanie, jak już wspomniano, polega na wprowadzeniu do odbytu kolonoskopu. Urządzenie wyposażone w niewielką kamerę wysyła obraz do zewnętrznego monitora. Na tej podstawie lekarz ocenia wnętrze okrężnicy.
Podczas badania specjalista usuwa polipy lub inne rodzaje nieprawidłowych tkanek, pobiera także wycinki do badania histopatologicznego.
Jakie są wskazania do wykonania kolonoskopii?
Kolonoskopia jest badaniem, które wykrywa wczesne stadium raka jelita grubego. Każda osoba po 50. roku życia powinna wykonać kolonoskopię. Podwyższone ryzyko nowotworu istnieje szczególnie u osób, których dziadkowie, rodzice lub najbliżsi krewni cierpieli, lub cierpią na choroby jelit (chorobę Leśniowskiego-Crohna, Colitis ulcerosa), wykryto u nich polipy jelit lub obserwują u siebie krew w kale.
Kolonoskopię zaleca się w przypadku:
- niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza
- chorób zapalnych jelit
- zaparć
- biegunek
- ołówkowych stolców
- uchyłków jelita grubego
Przeciwwskazania do wykonania kolonoskopii
Kolonoskopię nie zawsze można wykonać. Istnieje szereg chorób i dolegliwości, które wykluczają to badanie. Przeciwwskazaniem są tutaj:
- poważne choroby serca i płuc
- zaostrzenie objawów choroby zapalnej (na przykład Leśniowskiego-Crohna)
- zapalenie otrzewnej
- problemy z krzepliwością krwi (ma to znaczenie w przypadku, kiedy konieczne jest wycięcie polipa lub biopsja)
- drugi i trzeci trymestr ciąży
Jak przygotować się do kolonoskopii?
Zaleca się, aby pacjent na siedem dni przed planowanym badaniem odstawił preparaty zawierające żelazo. Nie rekomenduje się także spożywania pieczywa z ziarnem, owoców, musli, siemienia lnianego i buraków. Te ostatnie mogą wpłynąć na kolor śluzówki jelita. Diabetykom zaleca się, aby wraz z lekarzem prowadzącym ustalili indywidualny plan przygotowania się do badania.
Trzy dni przed kolonoskopią pacjent przechodzi na dietę płynną. W tym czasie nie spożywa pieczywa, ziemniaków oraz mięsa. Dzień przed badaniem należy przyjąć środek przeczyszczający zapisany przez lekarza (pije się go w zaleconych dawkach przez cały dzień). Jego skutkiem jest częste oddawanie stolca. W dniu badania pacjent powinien być na czczo. Oczywiście wolno pić wodę niegazowaną. Przygotowanie do badania polega na dokładnym oczyszczeniu jelit.
Przebieg badania kolonoskopowego
Kolonoskopię przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Uznaje się, że badanie nie jest bolesne, jednak wielu pacjentów uważa je za bardzo nieprzyjemne. Przed kolonoskopią należy założyć specjalne ubranie. Zanim lekarz wykona kolonoskopię, dokładnie obejrzy odbyt (i stwierdzi, czy nie ma guzków krwawniczych lub ropni). Częstym badaniem jest także badanie per rectum, palpacyjne badanie przez odbyt. Po posmarowaniu odbytu żelem znieczulającym wprowadza się do niego kolonoskop. Po narkozie zaleca się, aby pacjent odpoczął przynajmniej trzy godziny. Niewskazane jest również prowadzenie samochodu. Jeśli kolonoskopia odbywała się w znieczuleniu ogólnym, pacjent powinien wrócić do domu z osobą towarzyszącą. W nowoczesnych placówkach wykonuje się kolonoskopię z wykorzystaniem dwutlenku węgla, co znacznie podnosi komfort pacjenta. Metoda ta minimalizuje ból i sprawia, że badanie przebiega znacznie szybciej.
Kolonoskopia to część profilaktyki w kierunku wykrycia wczesnego stadium raka jelita grubego i zmian nowotworowych. Jeśli rodzina pacjenta jest obciążona rakiem jelita, badanie kolonoskopowe powinno się wykonywać o 10 lat wcześniej niż najwcześniejsze wystąpienie nowotworu w rodzinie.
Sprawdź naszą ofertę: https://betamed.pl/kolonoskopia/