Prowadzenie księgowości – jak wybrać dobrą księgową w Katowicach?

Prowadzenie przedsiębiorstwa (nawet tego o najprostszej formie – jednoosobowej działalności gospodarczej) wiąże się z wieloma obowiązkami natury formalnej. Nie da się ukryć, że każdy przedsiębiorca potrzebuje dobrej księgowej, która zaoferuje kompleksowe usługi księgowe. Jak wybrać najlepszą ofertę na rynku usług księgowych? Podpowiadamy w naszym artykule.

Księgowość – Katowice

Nie dziwi fakt, że w Katowicach zaobserwować można zapotrzebowanie na dobrej jakości obsługę księgową i doradztwo podatkowe. Katowice to główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, jak i największe pod względem ludności miasto konurbacji górnośląskiej.

Mieszkańcy wręcz słyną z przedsiębiorczości. Jednakże każda firma potrzebuje wsparcia specjalisty w kompleksowej obsłudze finansowo-księgowej. Pracownicy biura rachunkowego powinni wykazywać się dużą wiedzą i posiadać wieloletnie doświadczenie.

Podstawą bezproblemowego funkcjonowania firmy jest właściwie poprowadzona księgowość. Katowice mają na swojej mapie wyspecjalizowane biuro rachunkowe do prowadzenia księgowości, obsługi kadrowo-płacowej, ale również doradztwa podatkowego.

Jak znaleźć dobre biuro? Podpowiadamy w kolejnym akapicie.

Kompleksowe usługi księgowe – jak znaleźć dobre biuro rachunkowe w Katowicach?

Biuro rachunkowe powinno zapewniać kompleksowe usługi. Co to znaczy? Wachlarz oferowanych usług powinien zatem obejmować: księgowanie dokumentów, prowadzenie ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów, sporządzanie deklaracji podatkowych i sprawozdań finansowych, doradztwo podatkowe itp. Na rynku funkcjonują księgowe, specjalizujące się w konkretnej gałęzi prawa podatkowego, co w niektórych przypadkach również jest dobrym rozwiązaniem.

Ważnym aspektem jest też dobry kontakt z konkretną księgową, która zajmuje się naszą firmą. Jest to niezwykle ważne chociażby w przypadku kontroli skarbowej, by księgowa była wówczas dostępna. Biuro rachunkowe powinno zaś reprezentować firmę w sprawach urzędowych. Możliwość konsultacji z doradcą podatkowym również jest dużym atutem biura rachunkowego.

Kolejna kwestia to odpowiednie certyfikaty. Nie ma już wprawdzie wymogu legitymowania się uprawnieniami Ministerstwa Finansów, ale mimo wszystko zdobycie takich uprawnień wiele o księgowym mówi. Aby je zdobyć, trzeba się bowiem wykazać odpowiednią wiedzą i posiadać niezbędne do wykonywania zawodu kompetencje.

Mało kto o tym wspomina, ale warto zwrócić uwagę na ubezpieczenie OC. Jeśli biuro rachunkowe takowe ubezpieczenie posiada, to możemy czuć się bezpieczni. Jest to forma ochrony, zabezpieczająca firmę w razie ewentualnych błędów, popełnionych przez księgowe a ujawnionych na przykład w czasie kontroli skarbowej.

Wśród biur rachunkowych w Katowicach bez problemu znaleźć można wykwalifikowane księgowe z dużym doświadczeniem w zakresie obsługi księgowej i ZUS – zarówno przedsiębiorstw, osób fizycznych, spółek osobowych, z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek handlowych.