Kluby szachowe w Katowicach, czyli o jednym z najsilniejszych okręgów szachowych w Polsce

Choć Katowice dla wielu osób spoza regionu to miasto kojarzone z górnictwem i Spodkiem, ewentualnie z ważnymi muzycznymi, sportowymi i ekonomicznymi wydarzeniami, to jest jednak coś, co mało kto wie o stolicy Górnego Śląska… Jak się okazuje, Katowice jest to jeden z najsilniejszych okręgów szachowych w Polsce. Dlaczego? Kto pracuje na taką wizytówkę miasta?

Jak znaleźć kluby szachowe działające w Katowicach?

Osoby, które chcą nauczyć się gry w szachy, jak i rodzice dzieci, którzy chcą zapisać swoje dzieci na naukę, zastanawiają się, skąd czerpać informacje na temat klubów szachowych działających na terenie swojego miasta. Nie inaczej jest w przypadku Katowic. Jak wyszukać zarejestrowane kluby? Na stronie https://klubszachowy.pl/lokalizacja/katowice/ znajdziemy zbiór wszystkich klubów szachowych działających na terenie Katowic. W jednym miejscu zebrano wizytówki wszystkich organizacji, które zajmują się nauką, szkoleniem i doskonaleniem gry w szachy. Gdzie można więc trenować?

Kluby szachowe w Katowicach

Pierwszym klubem szachowym, który ma swoją siedzibę w stolicy Górnego Śląska, jest Uczniowski Klub Sportowy "Pałac Młodzieży" Katowice. Jego siedziba mieści się przy ulicy Kopernika 14. Sekcja szachowa skupia się głównie na szkoleniu dzieci i młodzieży.

Drugi katowicki klub, to Uczniowski Klub Sportowy "Kuźnica" Katowice. Siedziba znajduje się przy ulicy Deszczowej 14. Katowicki Uczniowski Klub Sportowy działający przy Szkole Podstawowej dla Chłopców "Kuźnica" powstał we wrześniu 2014 roku z inicjatywy rodziców. Jednak nie jest przeznaczony tylko dla uczniów placówki, ale ma charakter otwarty. Misją UKS "Kuźnica" jest pomoc w treningach i grze, która stanie się zachętą do indywidualnego rozwoju.

Przy ulicy Moniuszki 4/6 a w Katowicach zarejestrowany jest Klub Szachowy Caissa. Warto skontaktować się z kierownikiem organizacji, by poznać więcej szczegółów na temat działalności klubu. Najważniejsze to mieć wybór. Najlepiej dokonać go w oparciu o szczegółowe informacje.

Nagradzane kluby szachowe z Katowic

Uczniowski Klub Sportowy "21 Podlesie" to kolejny z katowickich klubów, który swoją ofertę kieruje głównie do najmłodszych. UKS "21 Podlesie" powstał w 2008 roku, choć w katowickim Podlesiu zajęcia gry w szachy odbywają się już od 1961 roku. Klub zajmuje się przede wszystkim szkoleniem szachistów, by z powodzeniem mogli startować w zawodach. Jednak organizuje również własne turnieje szachowe dla dzieci. UKS „21 Podlesie” słynie między innymi z organizacji Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli w szachach. Klub może poszczycić się również wieloma sukcesami, w tym awansem do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce, czyli Ekstraligi Seniorów (2020 roku). Ponadto indywidualnie zawodnicy startowali w Mistrzostwach Polski, Europy i Świata. Widać więc, że to bardzo uzdolnieni gracze, więc jak podejmować naukę, to najlepiej właśnie u nich.

Sekcja szachowa została również powołana przy klubie sportowym GKS Katowice. Klub Szachowy "Hetman" Katowice jest bardzo utytułowany. W jego szeregach są gracze, którzy dotychczas zdobyli 10 tytułów Drużynowego Mistrza Polski, 31 medali Drużynowych Mistrzostw Polski, 79 medali indywidualnych Mistrzostw Polski. Oczywiście klub zajmuje się zarówno uczeniem gry w szachy dzieci, jak i młodzieży. W szeregach Klubu Szachowego "Hetman" Katowice grają juniorzy i seniorzy.

W Katowicach zarejestrowanych jest 5 klubów szachowych. Celem każdego z nich jest nauczanie i doskonalenie gry w szachy, jednak powyższe dwa kluby wybijają się na tle pozostałych. W ich szeregach znajdują się utalentowani i wielokrotnie nagradzani szachiści, w tym arcymistrz Jan-Krzysztof Duda.