Od pewnego czasu, polskie prawodawstwo daje możliwość dwóch sposobów na oddłużenie konsumenta. Standardowa droga, znana od lat to komornicze postępowanie egzekucyjne. Drugi sposób, korzystniejszy dla samego dłużnika jak i jego wierzycieli, to ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Z takiej opcji może skorzystać każda osoba, nie prowadząca działalności gospodarczej, która stała się niewypłacalna tj. od min. 3 miesięcy nie może regulować swoich zobowiązań. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwala na zaspokojenie wierzycieli z majątku dłużnika oraz umorzenia części lub całości długów. Składając wniosek o upadłość, o naszych zobowiązaniach decyduje już Sąd, który może zdecydować o umorzeniu czy ustalić plan spłat. Rozwiązanie to ma szereg zalet, ale także ograniczeń i minusów. Niestety, co do zasady, jeśli bierzemy pod uwagę majątek dłużnika, który wymaga spieniężenia na poczet zaległości, nie pomija się tu naszego małżonka, który również odpowiada za nasze długi. Co zatem dzieje się w sytuacji rozwodu? Czy jego uzyskanie pozwala na uniknięcie konsekwencji wynikających z ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Kluczowa wspólność majątkowa
Wedle polskiego prawa, jeśli zawieramy związek małżeński, automatycznie powstaje tzw. wspólność majątkowa. Oznacza to, że wszystko, co zgromadzimy w trakcie trwania małżeństwa staje się wspólne. Oznacza to także wspólność dotyczącą długów. Za długi zaciągnięte wspólnie lub przez jednego małżonka - odpowiadacie oboje. Można oczywiście temu przeciwdziałać, podpisując przed zawarciem małżeństwa tzw. intercyzę, jednak w praktyce, jest to rozwiązanie wciąż dość marginalne.
Wspólność majątkowa dwojga osób, co do zasady ustaje w przypadku orzeczenia rozwodu. Wówczas, cały majątek zgromadzony w trakcie małżeństwa zostaje niejako podzielony na obojga małżonków. Może być to podział rzeczowy jak przyznanie danej osobie np. samochodu, domu, nieruchomości, jak również poprzez dokonanie spłaty danej wartości drugiej stronie. O wszystkim decyduje tutaj Sąd.
Wpływ upadłości na małżeństwo i rozwód
W sprawie upadłości konsumenckiej, niezwykle ważnym jej elementem jest fakt, że cały majątek dłużnika wchodzi do masy upadłościowej, którą zarządza syndyk. Jego zadaniem jest takie spieniężenie majątku, aby spłacić wszystkich wierzycieli. Dlatego w obliczu ogłoszenia upadłości, konsument traci prawo do swobodnego dysponowania swoim majątkiem.
W trakcie całego postępowania upadłościowego, Sąd bada sytuację osobistą konsumenta, w tym również jego status ustroju majątkowego. Skoro wiemy, że w związku ze wspólnotą majątkową małżonków, odpowiadają oni za swoje długi wspólne i zawarte odrębnie (o ile zostały zaciągnięte w trakcie trwania małżeństwa) to jednocześnie oznacza, że ogłoszenie upadłości jednej osoby wpływa na małżonka. Dzieje się tak, bo cały majątek wspólny wchodzi w skład masy upadłościowej.
Wiele osób uważa, że skoro występuje o rozwód, to nie będzie już odpowiadało za długi, w tym te, które wchodzą w skład upadłości konsumenckiej. Niestety sprawa ta nie jest tak prosta i w dużej mierzy opiera się na zależności czasowej między ogłoszeniem upadłości a orzeczeniem rozwodu.
W praktyce zatem, aby rozwodowa rozdzielność majątkowa miała zastosowanie wobec masy upadłościowej muszą zostać spełnione dwa warunki. Po pierwsze sam pozew o rozwód musi być złożony 2 lata przed wnioskiem o upadłość, a po drugie, orzeczenie rozwodu musi zostać wydane przez Sąd min rok przed złożeniem wniosku o upadłość.
Koło ratunkowe dla rozwodnika
Jeśli przesłanki czasowe nie zostały spełnione i nasz wspólny majątek został zaliczony do masy upadłościowej, nie oznacza to, że nie mamy już żadnej możliwej drogi rozwiązania.
Prawo Upadłościowe przewiduje, że były małżonek upadłego konsumenta może żądać uznania rozdzielności za skuteczną, jeśli nie wiedział on o niewypłacalności drugiej osoby w momencie powstania rozdzielności. Ważne jest przy tym także, aby owa rozdzielność nie krzywdziła potencjalnych wierzycieli.
Oczywiście, w sytuacjach trudnych, jakimi są cały proces ogłoszenia upadłości konsumenckiej oraz jednoczesnego rozwodu małżonków, warto skorzystać z fachowych porad prawniczych.
Kancelaria Prawna RESTITUTIO
ul. Wolności 330, 41-800 Zabrze
tel.: 881 820 009
https://kancelaria-odszkodowanie.pl/upadlosc-konsumencka-katowice