Zadaliśmy to pytanie specjalistom obsługującym drukarki 3D w jednej z najnowocześniejszych w Polsce drukarni 3D - Laboratorium Druku 3D w Gliwicach.
Zastosowanie druku 3D jest bardzo szerokie, mówi Paweł Kogut kierownik drukarni. Jednym z najczęściej drukowanych elementów są prototypy w pełni funkcjonalnych części niezbędnych w projektowanych maszynach i urządzeniach. Kolejnym są makiety, wykorzystywane zarówno przez architektów, jak i deweloperów. Taka forma wizualizacji nadaje realizmu i ułatwia wyobrażenie sobie efektu prezentowanego projektu.
Innym przykładem mogą być zamienniki niedostępnych części urządzeń, sprzętu AGD czy sprzętu biurowego. No i warto wspomnieć jeszcze o elementach i narzędziach wspomagających procesy produkcyjne. Myślę tu o wszelkiego rodzaju adapterach, pozycjonerach, narzędziach usprawniających proces produkcyjny. Druk 3D jest również coraz bardziej popularny w branży reklamowej. Spersonalizowane gadżety reklamowe nawiązują do działalności naszych klientów, a na dodatek zazwyczaj mają praktyczne zastosowanie. Również projektanci gier RPG korzystają z możliwości wydruku w 3D oryginalnie zaprojektowanych figurek czy akcesoriów niezbędnych dla graczy.
Dużą zaletą skorzystania z druku 3D jest znacznie mniejszy koszt niż w przypadku skorzystania z alternatywnych technologii np. wtrysku, czy obróbki skrawaniem. Koszt jednostkowy wydruku 3D zaczyna się już od kilku złotych w zależności od wybranego materiału i drukarki. Wydruki mogą być odporne na działanie wysokich temperatur, odporne na działanie czynników atmosferycznych, wykonane w różnych kolorach. Aby uzyskać więcej informacji i case study o możliwościach wykorzystania druku 3D zapraszam na naszego bloga: https://laboratoriumdruku3d.pl/aktualnosci/