Osoby szukające pracy mogą natrafić na pracodawców, którzy przed przyjęciem ich na dane stanowisko zaproponują swego rodzaju sprawdzian w postaci dnia próbnego. Czy jest to zgodne z przepisami kodeksu pracy? Czy w razie, gdy pracodawca nie podejmie decyzji o zatrudnieniu takiej osoby to może ona liczyć na wynagrodzenie za dzień próbny? Co dobrze jest wiedzieć na ten temat?
Czy dzień próbny to dzień, za który otrzymuje się wynagrodzenie?
Warto przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszyscy pracodawcy traktują dzień próbny, jako formę sprawdzenia czy kandydat, który ubiega się o prace będzie się faktycznie nadawał do pracy na danym stanowisku. Niestety zdarza się, bowiem, że niektórzy właściciele firm wykorzystują tego typu rozwiązanie tylko po to, żeby niczego nieświadomą osobę wykorzystać do doraźnego wsparcia swoich pracowników. W takiej sytuacji na koniec dnia pracy taka osoba jest informowana, że jednak nie zostanie zatrudniona, a dany dzień zostanie potraktowany, jako bezpłatny dzień próbny. Czy zatem takie działanie ze strony właściciela firmy jest legalne i zgodne z prawem? Odpowiedź jest tylko jedna – zdecydowanie nie. W obowiązujących w naszym kraju przepisach prawa nie ma czegoś takiego jak dzień próbny za darmo. Każdy pracownik powinien otrzymać stosowne wynagrodzenie za pracę, którą wykonał, nawet, jeśli ta praca była wykonywana tylko przez jeden dzień. Należy jednak zaznaczyć, że tego rodzaju praca powinna być wykonywana na podstawie umowy o pracę na okres próbny i zawarta zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy.
Czy w przypadku braku umowy w formie pisemnej można uzyskać wynagrodzenie za dzień próbny?
Jeżeli pracodawca nie chciał podpisać z danym kandydatem umowy na okres próbny i z tego powodu nie widzi podstaw prawnych do wypłaty wynagrodzenia za przepracowany przez niego dzień to warto wiedzieć, że w takiej sytuacji dana osoba może zgłosić to do właściwego miejscowego sądu pracy. Nie dopełnienie obowiązku zawarcia umowy w formie pisemnej nie jest, bowiem powodem, dla którego pracownik nie miałby otrzymać wynagrodzenia za przepracowany w danej firmie czas. Takie zdarzenie można zgłosić także na infolinii Centrum Poradnictwa Państwowej Inspekcji Pracy. Pracownicy tej infolinii udzielą wszelkich niezbędnych informacji na temat dalszych kroków prawnych, jakie należy podjąć w takiej sytuacji. Jeżeli sprawa trafi do sądu to pracownik będzie musiał udowodnić, że w danym dniu faktycznie wykonywał prace na rzecz pozwanego pracodawcy (mogą to być np. zeznania świadków). Warto także wiedzieć, że konsekwencje dla pracodawcy za nie zawarcie umowy w formie pisemnej są dość wysokie. Kara grzywny w takim przypadku może wynosić od 1000 do 30000 zł. Więcej informacji na tematy, które mogą okazać się dla nas bardzo przydatne w pracy i w biznesie odnajdziemy na portalu internetranking.pl. Należy również zaznaczyć, że serwis internetowy internetranking.pl to nie tylko zbiór interesujących porady biznesowych, ale także bardzo dobre źródło wiedzy na tematy marketingowe.