Pierwsze rozliczenie z Urzędem Skarbowym. Sprawdź, co musisz wiedzieć

Pierwsze rozliczenie z Urzędem skarbowym to duży kłopot i sporo stresu, w końcu nikt nie chce mieć do czynienia z fiskusem. Jednak wystarczy zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat rozliczeń podatkowych i wykorzystać dobry program do PIT bez opłat, aby rozliczenie nie stanowiło żadnego problemu. Co trzeba wiedzieć, rozliczając się z Urzędem skarbowym po raz pierwszy?

Kto musi złożyć PIT?

Roczną deklaracje podatkową muszą złożyć wszyscy, którzy uzyskali przychód, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Dotyczy to więc przede wszystkim osób fizycznych, które uzyskiwały przychody z tytułu umowy o pracy, umowy o dzieło, umowę zlecenia oraz przedsiębiorców. Co ważne, osoby prowadzące działalność gospodarczą, które nie uzyskały przychodu lub odnotowały stratę również wypełniają zeznanie podatkowe. Obowiązek dotyczy również niektórych wygranych, dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych, czy uzyskanych na giełdzie.

Jaki formularz wybrać?

Do rozliczenia podatku dochodowego służą odpowiednie formularze tzw. PIT-y. To, który należy wypełnić zależne jest od źródła osiągniętego przychodu. Najpopularniejszą deklaracją jest PIT 37, który składają wszystkie osoby, otrzymujące przychód na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło i umowy zlecenia. Drugim najczęściej wybieranym formularzem jest PIT 36, który przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się na zasadach ogólnych. To oznacza, że składając ten PIT można skorzystać z dokładnie tych samych ulg, jak w przypadku osób fizycznych. Są to przede wszystkim ulgi na dziecko, termomodernizacyjne i rehabilitacyjne. Od podatku dochodowego można odliczyć również darowizny oraz krew i osocze odda w ramach krwiodawstwa. Jednak tego typu odliczenia dotyczą tylko osób, które wypełniają formularz PIT 36 i PIT 37. Warto również pamiętać o przekazaniu 1% podatku. Przedsiębiorcy, którzy wybrali rozliczanie się podatkiem liniowym powinni złożyć PIT 36L, w przypadku karty podatkowej właściwy będzie PIT 16A, a jeśli podatki obliczane są według ryczałtu to PIT 28. Natomiast dochody uzyskane na giełdzie lub ze sprzedaży jednostek funduszy inwestycyjnych rozlicza się na formularzu PIT 38.

Kiedy i gdzie złożyć deklarację podatkową?

PIT należy złożyć w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Można to zrobić osobiście, wysyłając formularz przez Pocztę Polska lub elektronicznie. Najprostszym i najszybszym sposobem jest złożenie PIT online. Wystarczy rozliczyć go w programie, potwierdzić podpisem elektronicznym lub za pomocą profilu zaufanego (logowanie m.in. przez bankowość elektroniczną). Warto pamiętać, że program przeprowadza użytkownika krok po kroku przez całą procedurę, a wypełnienie PIT jest intuicyjne, proste i przede wszystkim całkowicie darmowe. Termin składania deklaracji podatkowej mija ostatniego dnia kwietnia lub w kolejnym dniu roboczym, jeśli 30 kwietnia wypada w sobotę lub niedzielę.