Z roku na rok wzrasta świadomość ekologiczna. Prowadząc firmę musimy być świadomi konsekwencji naszej działalności na środowisko. W firmach przetwarzających żywność np. restauracjach bardzo ważna jest odpowiednia gospodarka odpadami. Szczególnie problematyczna wydaje się być utylizacja oleju. Konieczność jego utylizacji wynika z przepisów prawa. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego tak ważne jest utylizacja oleju oraz jak to zrobić.
Dlaczego konieczna jest utylizacja zużytego oleju?
Jak każde rozwiązanie z zakresu ekologii utylizacja oleju ma na celu ochronę środowiska. Olej smażalniczy zdecydowanie różni się składem chemicznym i fizycznym od czystego oleju. Podczas smażenie trafiają do niego kawałki żywności. Długotrwałe smażenie w wysokiej temperaturze sprzyja powstawaniu wielu szkodliwych związków tym rakotwórczych, które trafiają do środowiska i zatruwają wodę oraz glebę na której rosną rośliny, które później trafiają na nasze stoły. Kolejnym problemem jest wylewanie zużytego oleju do kanalizacji. Wylewanie dużych ilości oleju może prowadzi do poważnego uszkodzenia rur. Kiedy wylany olej napotka w rurach kanalizacyjnych przeszkody lub jest olejem, który po ostygnięciu osiąga konsystencje stałą zamiast przelecieć przez rurę zostaje w niej. Dalsze wylewanie oleju powoduje rośnięcie góry, która blokuje kanalizację, a w konsekwencji może doprowadzić do wycieku ścieków. Należy również pamiętać o tym, że zużyty olej w restauracjach i zakładach produkujących żywność jest traktowany jako odpad komunalny. W związku z tym, jego nieprawidłowa utylizacja lub brak podjęcia takich działań może skutkować dużymi karami pieniężnymi.
Jak utylizować zużyty olej?
Utylizacją oleju zajmują się specjalne firmy. Skupują one zużyty olej, a następnie poddają procesowi oczyszczania. Po stronie wytwórcy żywności leży wykupienie usług takiej firmy oraz prawidłowe składowanie zużytego oleju do momentu jego odbioru. Składowanie odbywa się w specjalnych beczkach, które z reguły dostarczane są przez firmę z którą została podpisana umowa. Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce w którym będzie przechowywana beczka. Przede wszystkim powinno być do miejsce w którym beczce nie grozi przewrócenie czyli warto aby nie było często uczęszczane przez pracowników, a podłoże na którym będzie stał pojemnik było równe. Mimo, że miejsce na zewnątrz budynku wydaje się być idealnym rozwiązaniem to nie należy trzymać tam beczki. Warunki atmosferyczne takie jak promieniowanie słoneczne czy zmiany temperatur mogą negatywnie wpłynąć na samą beczkę jak i jej zawartość. Należy również przeszkolić pracowników w kwestii racjonalnego gospodarowania zużytym olejem tak aby za każdym razem trafiał on do pojemnika do tego przeznaczonego.
Podsumowując, utylizacja oleju to ważna część gospodarki odpadami w firmach zajmujących się przetwórstwem żywności. Wylanie zużytego oleju do środowiska wiąże się z zanieczyszczeń wód i gleb, a także karami finansowymi dla przedsiębiorstwa. W celu pozbycia się zużytego oleju najlepiej podpisać umowę z firmą zajmującą się jego utylizacją. To najprostsze rozwiązanie pozwalające na racjonalne gospodarowanie odpadem jakim jest zużyty olej smażalniczy.