Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Katowice

Alkomat do firmy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Alkomaty są doskonałym sposobem na sprawdzanie trzeźwości pracowników. Przydają się więc w walce ze spożywaniem alkoholu w pracy i przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pracownikom. Na rynku dostępne są profesjonalne alkomaty, które doskonale sprawdzą się w firmach i przy urządzaniu imprez masowych. Jednak czy pracodawca może wykonywać badanie alkomatem i jak wybrać dokładny alkomat?

Czy pracodawca może badać pracowników alkomatem?

Zgodnie z prawem na badanie alkomatem przez pracodawcę, pracownik musi wyrazić zgodę. W praktyce jednak przedsiębiorcy w dużych zakładach poddają pracowników, a pracownicy nie mają nic przeciwko temu. Oczywiście pracownik może odmówić, ale trzeba przyznać, że jest to mocno podejrzane. Jeśli pracownik odmawia wykonania badania, a pracodawca ma uzasadnione podejrzenie, że znajduje się on pod wpływem alkoholu to może:

  • nie dopuścić go do pracy i nie wypłacać wynagrodzenia za ten dzień;
  • wezwać policję, która przeprowadzi badanie;
  • ukarać pracownika za przyjście do pracy pod wpływem alkoholu naganą, karą finansową lub zwolnieniem w trybie natychmiastowym z winy pracownika.

Jak więc widać, nawet jeśli pracownik nie wyrazi zgody na przeprowadzenie pomiaru poziomu alkoholu w wydychamy powietrzu, to pracodawca wciąż ma możliwość podjęcia wobec niego działań. Ma to szczególne znaczenie w branży budowlanej, gdzie problem picia alkoholu w pracy jest wciąż częsty oraz w przypadku zawodowych kierowców, którzy mogą swoim zachowaniem narażać innych na znaczne niebezpieczeństwo.

Jaki alkomat do firmy?

Na rynku dostępne są alkomaty z sensorem elektrochemicznym i półprzewodnikowe. W przypadku firm lepiej wybierać alkomaty elektrochemiczne, których sensor jest bardziej stabilny, a więc nie ma potrzeby wykonywania tak częstej kalibracji, jak jest to w przypadku alkomatów półprzewodnikowych. Kalibracja oczywiście i tak będzie niezbędna i najlepiej wykonać ją w sklepie, w którym zakupiło się alkomat. W zależności od wybranego modelu usługa taka może kosztować od 50 do 200 zł. Dodatkowo alkomat elektrochemiczny pozwala na wykonanie wielu badań w krótkim czasie, a wyniki są bardzo dokładne. Na pomiar nie wpływają również inne czynniki, takie jak palenie papierosów, czas, który minął od ostatniego posiłku i rodzaj spożywanych produktów. Wybierając alkomat warto również zwrócić uwagę na to, ile ustników dołączonych jest w zestawie, gdyż będą one potrzebne do wykonania badań.