Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Katowice

Praca w Katowicach – od czego zacząć szukanie pracy? Gdzie znaleźć oferty pracy?

Katowice to stolica województwa śląskiego, jedno z największych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej metropolii. Liczy blisko 292 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 164,64 km².

Miasto stanowi ważne centrum przemysłowe w kraju, związane w szczególności z branżą górniczą, hutniczą i energetyczną. Wybija się także jako jeden z najważniejszych polskich ośrodków IT. W różnorodnym profilu gospodarczym Katowic istotne miejsce zajmują też różnego rodzaju usługi oraz handel, a także motoryzacja, branża maszynowa i elektromaszynowa czy spożywcza.

Miasto przyciąga inwestorów z polskim i zagranicznym kapitałem takimi atutami jak doskonale rozwinięta infrastruktura transportowa, tereny i nieruchomości przystosowane do prowadzenia działalności, przestrzeń biurowa, zaplecze naukowo-badawcze, dostęp do wykwalifikowanej kadry, między innymi absolwentów tutejszych uczelni. W Katowicach znajdują się tereny należące do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, działa tu między innymi Górnośląski Park Przemysłowy, Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny.

Przyjazne warunki dla rozwoju biznesu przekładają się na dobrze prosperujący rynek pracy. O jego niezłej kondycji świadczy chociażby rekordowo niska stopa bezrobocia notowana w stolicy Górnego Śląska. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego w marcu 2021 r. wskaźnik był na poziomie 1,9%, a więc najniższym w województwie i jednym z najniższych w Polsce.

Praca Katowice – jak szukać pracy?

Praca w Katowicach dostępna jest w wielu obszarach zawodowych, co ma związek ze wspomnianym różnorodnym charakterem tutejszej gospodarki. Wiele miejsc zatrudnienia generują zakłady przemysłowe, a także sektor usług, w tym IT. Kto jeszcze może czuć się pewnie na katowickim rynku pracy?

W ocenie indywidualnych szans na pracę może pomóc prognoza zapotrzebowania na kadrę Barometr zawodów. Jest ona wykonywana każdego roku z inicjatywy resortu pracy. Przykładowo, w 2021 r. w Katowicach eksperci rynku pracy – na podstawie danych z tutejszego PUP – wskazali 3 grupy profesji o dużym deficycie na rynku pracy. Są to:

  • nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,

  • pracownicy służb mundurowych,

  • projektanci i administratorzy baz danych, programiści.

Zawodów poszukiwanych w Katowicach jest jednak znacznie więcej. Deficyt widać między innymi w księgowości, budownictwie, branży beauty, opiece zdrowotnej, branży meblowej, administracji, gastronomii i transporcie. Warto zapoznać się z pełną listą zawodów deficytowych, a także profesji w równowadze i nadwyżkowych – znajdziemy je na stronie Barometru zawodów.

Jak jeszcze można ułatwić sobie szukanie pracy w Katowicach? Dobrym pomysłem jest sprawdzenie oferty Powiatowego Urzędu Pracy, skorzystanie z bezpłatnego doradztwa zawodowego czy kursów. W mieście działa także wiele komercyjnych agencji pracy, które mogą być wsparciem w czasie szukania etatu. Zanim z nich skorzystamy, pamiętajmy, żeby zweryfikować ich legalność w KRAZ – Rejestrze Agencji Zatrudnienia.

Najskuteczniejszą i najszybszą metodą poszukiwania pracy pozostaje jednak przeglądanie ofert dostępnych w internecie. To właśnie w sieci obecnie ogłasza się najwięcej pracodawców – trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Oferty pracy Katowice – gdzie znaleźć pracę w internecie?

Oferty pracy znajdziemy w wielu miejscach, na przykład w mediach społecznościowych, forach, platformach typu kupię-sprzedam czy bezpośrednio na stronach konkretnych firm. Trudno jednak odwiedzać codziennie te wszystkie miejsca, jednocześnie pamiętając, by za każdym razem starać się zweryfikować uczciwość pracodawcy. Dlatego najlepiej już na początku szukania pracy wybrać skuteczniejszą strategię – założyć konto na portalu z ogłoszeniami o pracę, np. Praca.pl. Rejestracja w takim miejscu ma wiele korzyści, przede wszystkim:

  • daje dostęp do dużej liczby aktualnych ogłoszeń,

  • umożliwia filtrowanie ofert, np. pod względem lokalizacji firm, interesującego nas obszaru zawodowego, czasu publikacji ogłoszenia itp.

  • gwarantuje bezpieczeństwo – oferty są weryfikowane przez ekspertów rynku pracy.

Warto zauważyć, że niektóre portale pracy, w tym Praca.pl, dają dostęp do wielu innych przydatnych funkcji i narzędzi, np. kreatora CV czy job alertu. Na Praca.pl znajdziemy dodatkowo cenne informacje dotyczące firm prowadzących rekrutacje – wystarczy wejść w zakładkę Pracodawcy, a także porady na temat samego procesu rekrutacji czy informacje o rynku pracy – w zakładce Kariera i rozwój.

Trudno przeceniać korzyści płynące z korzystania z portalu przystosowanego do rekrutacji. Trzeba mieć zarazem świadomość, że obecnie wiele naborów prowadzonych jest całkowicie online, łącznie z rozmową kwalifikacyjną. Internet bez wątpienia zrewolucjonizował rynek pracy w Polsce. Dlatego warto jak najszybciej zapoznać się ze skutecznymi narzędziami internetowej rekrutacji.