Dobrze wykonana diagnostyka znacząco skróci leczenie ortodontyczne Twojego dziecka

Leczenie ortodontyczne to długi i skomplikowany proces. Warunkiem koniecznym skutecznej korekcji wad zgryzu jest prawidłowe rozpoznanie problemu i dobranie odpowiedniego leczenia. Do tego niezbędna jest skuteczna diagnostyka.

Szczególną rolę pełnią badania obrazowe, z których najważniejszym jest cefalometria.

Co to jest cefalometria?

Jest to zdjęcie RTG czaszki w pozycji bocznej (niektóre aparaty umożliwiają także zdjęcia w tzw. projekcji przedniej, skośnej i submento-vertex). Cefalometria obrazuje tkanki miękkie i twarde twarzy, czaszkę oraz zatoki przynosowe. Pozwala ocenić wzrost kostny badanego, ustalić przyczyny anatomiczne wady zgryzu i wykonać pomiary nieodzowne do przygotowania planu leczenia.

Gdzie powinienem wykonać to badanie dla mojego dziecka?

Cefalometrię można wykonać w wielu gabinetach stomatologicznych i ortodontycznych. Badanie to zazwyczaj wykonywane jest w tych ośrodkach, które dysponują aparatami rentgenowskimi. Informację o tym, czy w danej przychodni dentystycznej można wykonać cefalometrię, zazwyczaj można znaleźć na jej stronie internetowej.

Oczywiście, jeśli interesuje nas wykonanie tego badania dla swojego dziecka, najlepszym wyborem będzie udanie się na wizytę do stomatologa pediatrycznego.

Wszystkim czytelnikom, zainteresowanym tym badaniem dla swoich dzieci, polecamy kliknięcie w link: Cefalometria dowiedz sie wiecej od Ziombków w Stomatologii Dzieciecej w Poznaniu. Odsyła on do strony gabinetu stomatologicznego Ziombki. Przychodnia specjalizuje się w stomatologii dziecięcej i oferuje kompleksową opiekę dentystyczną dla dzieci od 3. do 14. roku życia. Na stronie, do której kieruje umieszczony na początku akapitu link, można zarówno umówić się na wykonanie cefalometrii, jak i dowiedzieć się więcej na temat tej metody diagnostycznej.

Czy cefalometria jest bezpieczne dla dzieci?

Jeśli przed umówieniem Twojego dziecka na badanie cefalometrii powstrzymują Cię względy bezpieczeństwa - możemy Cię uspokoić.

Co prawda do wykonania zdjęcia wykorzystywane jest nieobojętne dla zdrowia promieniowanie rentgenowskie, jednak jego ilość jest na tyle mała, że nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowia. Większość gabinetów dentystycznych posiada nowoczesny sprzęt, działający w tzw. technologii cyfrowej radiowizjografii (Rvg).

Zdjęcia wykonane z wykorzystaniem tej metody wymagają zastosowania jedynie śladowych ilości promieniowania. Ich wynik można też odczytać od razu na ekranie komputera.

Przy jakimkolwiek badaniu rentgenowskim (a więc również cefalometrii) dawkę otrzymanego przez pacjenta promieniowania określa się w mikrosiwertach (µSv). Nowoczesne aparaty współpracujące z komputerem emitują dwa do trzech razy mniej promieniowania, niż miało to miejsce kiedyś. I tak dla prównania:

  • Prześwietlenie jednego zęba na kliszy równa się 3-5 µSv; takie samo prześwietlenie w technologii Rvg to 1-2 µSv.
  • Pantomogram wykonany na kliszy to nawet 15-30 µSv; to samo badanie w technologii Rvg to zaledwie  5 do 20 µSv.
  • Wykonanie nowoczesnej tomografii wielonarządowej wiąże się z przyjęciem 2000 -20000 µSv.
  • Jakiekolwiek skutki kliniczne napromieniowania można wykryć dopiero po naświetleniach powyżej 250000 µS.

Jak widać z powyższego zestawienia, naoromieniowanie, na jakie naraża nas zdjęcie RTG u stomatologa, i dawkę szkodliwą dla organizmu dzieli przepaść.

Nawet kilkakrotne wykonanie u dziecka cefalometrii nie wywoła więc żadnych poważnych szkód. Natomiast z pewnością przyniesie ogromne korzyści dla leczenia jego problemów stomatologicznych.