Oszczędzanie dla dziecka – dlaczego warto to robić?

Dla większości rodziców dobro ich dziecka jest kwestią priorytetową. Jednym z czynników wpływających na jakość życia dzieci jest zabezpieczenie finansowe, które ułatwia start w dorosłe życie. Z jakich metod oszczędzania możemy skorzystać? Co oferuje nam rynek?

Dlaczego oszczędzamy?

Oszczędzanie jest czynnością opartą na zatrzymaniu części lub całości środków pieniężnych celem ich późniejszego wykorzystania. Oszczędzanie jest, krótko mówiąc, przesunięciem w czasie konsumpcji. Istnieją dwa podstawowe sposoby oszczędzania – ograniczanie kosztów oraz zwiększanie przychodów. Pierwszy z nich bazuje przede wszystkim na minimalizowaniu wydatków na towary będące zazwyczaj dobrami wyższego rzędu. Drugi natomiast oparty jest na dążeniu do maksymalizacji zysków i odkładaniu uzyskiwanych tym sposobem środków finansowych.

Oszczędzać można z różnych powodów, jednak najczęstszym z nich jest zaplanowany w przyszłości wydatek na konkretną rzecz. Oszczędzamy również dlatego, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa w życiu, ponieważ nigdy nie wiadomo, co może nas spotkać. Wielokrotnie jesteśmy zmuszeni do podjęcia dużej gotówki w wyniku np. choroby czy wypadku. Oszczędzanie, pomimo że wiąże się zazwyczaj w wyrzeczeniami, posiada wiele zalet. Zgromadzone pieniądze są nie tylko zabezpieczeniem, ale również pozwalają na bycie niezależnym. 

Oszczędzanie dla dziecka

Nie da się ukryć, że pieniądze są ważnym elementem na każdym etapie życia człowieka. Warto jednak zwrócić uwagę na szczególną rolę środków pieniężnych w okresie wczesnej młodości. Rozpoczynając studia, zazwyczaj nie dysponujemy samodzielnie zgromadzonymi oszczędnościami, co wynika przede wszystkim z żadnego bądź bardzo małego stażu pracy. W zasadzie jedyne większe środki pieniężne, jakie wówczas możemy posiadać, pochodzą od rodziców lub dziadków. Wchodząc w dorosłe życie, potrzeby ulegają zmianie i zaczyna dążyć się do posiadania własnego samochodu czy mieszkania. Celem ułatwienia usamodzielnienia się synowi lub córce warto rozważyć oszczędzanie dla dziecka. Im wcześniej zaczniemy to robić, tym więcej pieniędzy uda nam się zgromadzić. 

Metody oszczędzania dla dziecka

Na rynku istnieje kilka rozwiązań pozwalających na oszczędzanie środków pieniężnych dla dzieci. 

Oszczędzanie dla dziecka na koncie bankowym

Jest to najprostszy sposób oszczędzania polegający po prostu na założeniu konta bankowego swojemu dziecku. Istotną rolę odgrywa tutaj systematyczność, więc zaleca się stosowanie opcji stałego zlecenia przelewu z naszego konta. Zaletą tej metody jest ciągły dostęp do zgromadzonych środków i możliwość założenia konta „od ręki”. Wadą jest uzależnienie od wysokości oprocentowania oraz inflacji. Innym problemem mogą być koszty wynikające z braku korzystania z pieniędzy na niniejszym koncie. 

Oszczędzanie dla dziecka na koncie oszczędnościowym

Konta oszczędnościowe cechują się zazwyczaj wyższym oprocentowaniem niż bankowe, ponieważ są przeznaczone do gromadzenia pieniędzy. Kolejną zaletą jest brak możliwości szybkiego wyciągnięcia z niego środków pieniężnych, co ułatwia oszczędzanie. Wspomniana korzyść może być jednak uznana za wadę, ponieważ niektórzy oszczędzający cenią sobie stały dostęp do zgromadzonych zasobów. 

Ubezpieczenie oszczędnościowe dla dziecka

Ubezpieczenie oszczędnościowe jest pozabankową formą oszczędzania oferowaną przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Rozwiązanie to łączy w sobie funkcję ubezpieczeniową i oszczędnościową. Oparte jest na umowie terminowej, która może obowiązywać np. 10 lat. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje dodatkowe umowy pozwalające na zwiększenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej. 

Inwestowanie w fundusz inwestycyjny

Rzadziej wykorzystywaną metodą oszczędzania dla dziecka jest inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Niska popularność tego sposobu spowodowana jest przede wszystkim ryzykiem inwestycyjnym, które jej towarzyszy. Wybierając fundusz, należy posiadać dużą orientację w kwestiach inwestycyjnych. Najbezpieczniejszą formą są fundusze obligacji, natomiast najbardziej ryzykowną fundusze akcji.