Pomiary elektryczne - jak sprawdzić bezpieczeństwo instalacji w naszym domu?

Pomiary elektryczne należy wykonać wszędzie tam gdzie obecna jest instalacja elektryczna. Budowa domu rozpoczyna się zawsze od stosownego projektu oraz zaplanowania wszystkich istotnych szczegółów. Umożliwia to nam przeprowadzenie wszelkich działań po kolei i w odpowiedniej kolejności.

Dobra organizacja planów powoduje, że nawet najbardziej zagmatwany proces może być prosty w realizacji. Wśród istotnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy budowaniu domu jest właściwe rozmieszczenie w nim niezbędnych do użytku instalacji elektrycznych. Niezwykle istotny jest dobrze wykonany montaż sieci elektrycznej, bez jej udziału w danym budynku mieszkalnym nie jest możliwe stosowne korzystanie z niego. Aby to funkcjonowanie zachodziło bez żadnych zarzutów, należy przed ostatecznym uruchomieniem instalacji upewnić się, czy na pewno działa ona poprawnie. Zapytaliśmy lidera branży, właściciela firmy ENERGPOL, czy pomiary elektryczne rzeczywiście są konieczne oraz na co należy zwrócić uwagę.

Pomiary elektryczne wykonywane przez elektryka za pomocą multimetru

Pomiary elektryczne wykonywane przez elektryka za pomocą multimetru

Pomiary elektryczne- jakich obiektów dotyczą?

Pomiary elektryczne w zasadzie muszą zostać wykonane wszędzie tam, gdzie znajduje się instalacja elektryczna. Są to więc zarówno budynki mieszkalne jak i obiekty użytkowe-biura, budynki usługowo-handlowe, nieruchomości, obiekty przemysłowe, logistyczne, magazyny oraz inne.

W jakim celu wykonuje się pomiary elektryczne?

W zapewnieniu bezpieczeństwa w wybranym budynku, jak również po to aby sprawdzić i poprawić sprawność działania danej instalacji elektrycznej, niezbędnym jest regularne wykonywanie przeglądów całej konstrukcji instalacji oraz jej elementów. Nawet jeżeli system jest wyposażony bardziej zaawansowane aparaty i nowocześniejsze materiały, wskazane są tutaj również tak zwane działania profilaktyczne, które należy wykonać zarówno w budynkach i domach mieszkalnych, jak i w przypadku innych obiektów, w których wykorzystujemy energię elektryczną. Pozwala nam to na zdecydowane zminimalizowanie możliwych zagrożeń dla zdrowia i życia oraz mienia, w tym także wystąpienia ryzyka przestojów w pracy, które w przedsiębiorstwie mogą sporo kosztować. Należy pamiętać także o tym, że wykrycie awarii szybko i we wczesnym stadium ma ogromny wpływ na trwałość danych urządzeń oraz całej obecnej instalacji.

Inżynier elektryk za pomocą cyfrowego miernika sprawdzaj napięcie prądu elektrycznego na wyłączniku

Inżynier elektryk za pomocą cyfrowego miernika sprawdzaj napięcie prądu elektrycznego na wyłączniku

Pomiary elektryczne – kiedy należy je wykonać?

Warto wiedzieć dokładnie w którym momencie budowy powinno dojść do wykonania tego rodzaju pomiarów. Zawsze jest to chwila przed oddaniem wybranego obiektu do użytku, nie ważne czy jest to nowo postawiony budynek czy obiekt, który był modernizowany. Przed pierwszym uruchomieniem danej instalacji elektrycznej i rozpoczęciem jej użytkowania naprawdę warto sprawdzić czy wszystkie z jej elementów zostały poprawnie zamontowane i działają zgodnie oraz prawidłowo. Dobrze gdy sprawdzimy także stan instalacji elektrycznej, w momencie narażenia jej na działanie intensywnych czynników naturalnych, takich jak chociażby silne opady,wiatry, burze czy inne znaczące warunki atmosferyczne. Warto również pamiętać także o regularnym wykonywaniu przeglądów okresowych. Są one niezwykle istotne, ponieważ mogą wpłynąć niejednokrotnie na uratowanie ludzkiego zdrowia, a nawet życia.

Pomiary elektryczne instalacji- na czym polegają?

W budynkach oraz obiektach przeprowadza się zawsze kilka podstawowych pomiarów, przed tym jednak sprawdza się, czy dana instalacja elektryczna jest wykonana w sposób prawidłowy, a także czy urządzenia są przyłączone w sposób stosowny oraz czy nie popełniono żadnych nieścisłości podczas jej projektowania, związanych na przykład z odległościami od urządzeń ciepło wydzielających czy w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach. Na początku przeglądu poświadcza się także, czy nie są obecne żadne uszkodzenia mechaniczne wynikłe podczas montażu, sprawdzany jest stan obecny danych przewodów i połączeń. Wszystkie te informacje są zawarte w protokole przygotowanym przed oddaniem instalacji do użytku. Dużo większej kontroli i sprawdzenia wymaga efektywność ochrony przewodów przed spięciem, ochrony przeciwpożarowej, działania wyłączników różnicowo-prądowych, oraz przeprowadza się także pomiar rezystancji izolacji, który pozwala na stwierdzenie, w jakim stanie jest izolacja przewodów i czy nie jest ona uszkodzona. Spektrum czynności pomiarowych oraz zakres prac przeprowadzonych w tym miejscu bezpośrednio połączone są ze specyfiką instalacji oraz miejscem jej montażu, typem obiektu oraz rodzajem przyłączonych do niej urządzeń elektrycznych.

Elektrycy testują prąd elektryczny w panelu sterowania.

Elektrycy testują prąd elektryczny w panelu sterowania.

Pomiar rezystancji izolacji

Bardzo ważnym etapem prac nad instalacją elektryczną jest pomiar rezystancji izolacji jako jednej z najistotniejszych wielkości elektrycznych, której wartość prawidłowa ochrania przed nadmiernym przepływem prądu oraz niewłaściwym działaniem wyłączników prądu, co skutkować może nawet niebezpieczeństwem porażenia. Równocześnie zostają poddane badaniu wybrane elementy obwodu, dzięki któremu zapobiega się ewentualnym zwarciom. Pomiaru rezystancji izolacji wykonuje się po uprzednim wyłączeniu zasilania, najczęściej pomiędzy przewodami czynnymi a przewodem ochronnym połączonym z układem uziemiającym z użyciem miernika na prąd stały przy obciążeniu prądem 1 mA. Specjalistyczne urządzenia, mierniki rezystancji izolacji lub inne przyrządy z tą pozycją upraszczają znalezienie uszkodzonych uzwojeń i przewodów. W związku z funkcjonalnością lub zaprogramowanych funkcjach powiadamiają one o wartości aktualnej rezystancji lub aktualnej wartości upływu prądu. Producenci tych urządzeń oferują niezliczoną ilość przyrządów i testerów z wbudowanymi multimetrami.

Badania i pomiary okresowe powinien przeprowadzić tylko i wyłącznie wykwalifikowany elektryk, którego wykształcenie oraz doświadczenie pozwalają na przeprowadzanie operacji kontrolno-pomiarowych. Powinien on wykonać następujące oględziny instalacji elektrycznej:

  • pomiar rezystancji izolacji,
  • sprawdzanie skuteczności ochrony przeciwpożarowej
  • sprawdzenie ciągłości przewodów ochronnych.

Pomiary elektryczne- ile kosztują?

Cena za całość pomiarów różni się od miejsca, w którym jest wykonana, i oscyluje w poniższych kwotach:

  • Mieszkanie - 200-300 zł
  • Dom jednorodzinny - 400-700 zł
  • Mały sklep/ lokal -130-600 zł

Ceny są cenami orientacyjnymi, mogą się różnić między sobą rozpiętością w zależności od miejsca, miasta, firmy itd.

Przy pomiarze elektrycznym warto skorzystać ze sprawdzonych i kompetentnych usług. Firma ENERGPOL oferuje szeroki zakres działalności, które zdobyło uznanie na rynku i wśród klientów. Warto więc zapoznać się z jej ofertą oraz wybrać odpowiednią dla siebie.